Menu Zavřít

Dotační machři a jemné ucho na prasklé válce

21. 10. 2019
Autor: Euro.cz

Jestli tato země jednou „prvoligově" zbohatne, bude to jenom díky chytrým nápadům lidí, kteří tady budou žít a zdaňovat své příjmy. Jak toho dosáhnout, je samozřejmě rébus, který se snaží vyluštit lidé všude na světě. Nápad s monitorováním zvuku, který umožňuje detekovat blížící se poruchu drahých strojů a zařízení, je prostě skvělý - potenciální trh pro český startup je celosvětový. Není divu, že přilákal investory, kteří se chtějí podílet nejen na jeho rozvoji, ale - logicky - i na budoucích ziscích.

Naopak dotace jsou po absolvování martyria s vyplňováním papírů a kontrol nevratnou finanční výpomocí. Proto jsme si na ně v tomto čísle trochu posvítili a podívali se na to, jak a zda vůbec pomáhají k tvorbě bohatství. Zjištění nejsou z těch nejpovzbudivějších - firem, které díky dotacím mohly nejen více investovat, ale především rostly nadprůměrnou rychlostí, není ve zkoumaném vzorku mnoho.

Také hlavní výhoda dotací (alespoň v podání samotných „čerpačů“), tedy že se nemusejí s žádným investorem dělit, ani finanční injekci splácet jako v případě dlužního financování, je vlastně sporná, když se nad tím zamyslíte. Ostatně, i kdyby fungovaly, jak mají, tak nevratné dotace firem z veřejných peněz fakticky zvedají majetkovou nerovnost, protože kdo z nich má disproporční prospěch, když ne vlastníci takto rozhojněného kapitálu? A zkuste si odpovědět na otázku, čím to je, že Česko sice již desítky let investuje větší část svého důchodu než Německo, a přesto Němce doháníme tak pomalu. Také nám to vrtá hlavou a v dotacích může být částečná odpověď.

Kdykoliv se něco děje na rozhraní veřejného a soukromého sektoru, vyrojí se spousta otázek. A když se partnerem ve společném podniku na zhodnocení areálů kolem stanic metra stane pražský dopravní podnik s jeho bohatou historií „výhodných obchodů“, je potřeba ostražitosti stejně velké jako rozvojový potenciál. Jak si v Holešovicích ustelou, tak si to budou moci buď mnohokrát zopakovat, nebo na příslušných odděleních hodně dlouho vysvětlovat. S tímto typem developmentu se to má jako s rozmnožováním dikobrazů -v obou případech je nutno postupovat velmi opatrně.

Už jenom samotný název eseje v tomto čísle týdeníku Euro - Trumpety a greténi -zaručuje, že si zase při jejím čtení smlsnete. Ta kombinace politické nekorektnosti a bystrého úsudku je stejně vzácná jako osvěžující.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Miroslav Zámečník zamecnik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?