Z Číny přicházely minulý týden tak trochu bizarní zprávy. Ne každý den se vynoří šeptané informace o chystaném státním převratu, o střelbě či pohybu obrněných vozidel v Pekingu. Zároveň se však objevily statistiky, které indikují, že čínské ekonomice pomalu dochází dech.
Předně jsou tu data z průmyslu, konkrétně takzvaný index nákupu manažerů (PMI), který obvykle s předstihem indikuje budoucí vývoj. Tentokrát se dostal na čtyřměsíční minimum 48,1 procenta. Index PMI je založen na rozsáhlém průzkumu mezi manažery, a proto bývá na trhu považován za velmi důležitý. Hodnota nad 50 procent indikuje růst ekonomiky, hodnota pod touto hranicí naopak útlum.
Nepříznivá data můžeme směle připočíst k tomu, že v Číně už déle stagnuje domácí poptávka, nemluvě o tlaku, pod jaký se dostávají čínští exportéři. Země v únoru vykázala svůj největší obchodní deficit od roku 2000, a sice 31,5 miliardy dolarů. Očekává se, že čínská centrální banka bude dál snižovat úrokové sazby, na druhé straně však musí bojovat s inflací. Tu se sice podařilo vládě výrazně snížit, stále však nedosahuje zrovna „bezpečné“ hodnoty (naposledy v únoru 3,2 procenta). Čínský ekonomický motor má zkrátka problémy, a to jsme zatím teprve na začátku.