Lesy
PRAHA (buš) - Říkává se, že Česko decimuje své lesní bohatství, ale tvrdá čísla svědčí o opaku. Ročně se u nás vytěží čtrnáct až patnáct milionů m3 dřeva, přičemž přírůst činí zhruba osmnáct milionů kubíků. Zásoby dřeva se tedy zvyšují a v ročním přírůstku jsme šestí v Evropě. Kromě toho patří ČR čtvrtá příčka v zásobě dřeva na jeden hektar (245,8 m3).
Kupodivu se tento trend neprojevuje ve využití dřeva. V tomto ukazateli (roční spotřeba 0,23 m3 na jednoho obyvatele) se naopak řadíme na jedno z posledních míst v EU na úroveň Portugalska. Pro srovnání - ve Finsku činí roční spotřeba jeden m3 na obyvatele, v Rakousku 0,62 m3 a v USA či Japonsku 0,5 m3. Ještě markantnější nepoměr je patrný z údajů o podílu staveb na bázi dřeva na bytové výstavbě (viz tabulka). Betonové a železné Česko.
Na tuto situaci zareagovali vlastníci lesů a významní zpracovatelé dřeva ve spolupráci s Fakultou lesní a environmentální České zemědělské univerzity v Praze. Nadace Dřevo pro život, kterou založili, připravuje několik programů na podporu využití dřevěného bohatství. Rozkračují se od podpory odborného školství přes revitalizaci lesních kultur až po podporu chráněných dílen a hendikepovaných řemeslníků. Nadace bude v rámci programů vypisovat granty. (Více informací na www.drevoprozivot.cz.)
Mimochodem - ve výrobcích ze dřeva se dlouhodobě uchovává CO2. Jeden kubický metr váže až 250 kg plynu, který rozhodujícím způsobem ovlivňuje oteplování atmosféry.
Nepříjemná pozice Podíl bytových staveb na bázi dřeva ve vybraných zemích
- Kanada 80 %
- USA 65 %
- Skandinávie 60 %
- Skotsko 50 %
- Anglie 15 %
- Rakousko 10 %
- Švýcarsko 10 %
- Německo 7 %
- Česko 1 %
Pramen: Nadace Dřevo pro život