Menu Zavřít

Drobní investoři přicházejí o celoživotní úspory kvůli nadměrnému obchodování

9. 2. 2012
Autor: profit

Tisícovky drobných českých investorů se nechávají ročně napálit od obchodníků s cennými papíry, kteří je zastupují a lákají k nadměrnému obchodování s těmito listinami. Namísto zhodnocení svých peněz se lidé mnohdy dočkají ztráty celoživotních úspor, jiní přichází o statisícové částky.

Foto: Profimedia.cz

To vše kvůli zanedbání odborné péče a bezhlavým obchodním transakcím, které obchodníci doporučují nedostatečně poučeným investorům. Upozorňuje na to Pavel Kočalka ze společnosti KLV Consulting, která řeší stížnosti poškozených účastníků kapitálového trhu. Ve většině případů jde o fyzické osoby.

Co je nadměrné obchodování s cennými papíry

Nadměrné obchodování s cennými papíry je nezákonná praktika, která je zároveň nejčastější příčinou finanční újmy investorů. Se stížností na toto chování se obrací na společnost KLV Consulting 80 % poškozených klientů. Tato praktika spočívá v tom, že obchodník nesmyslně nabádá nepoučeného investora k co nejčastějším transakcím. Z uskutečněných obchodů si pak bere provize. „Čím více transakcí investor provede, tím větší provize získá obchodník z realizované akce. Investor tak může utopit v poplatcích až třetinu svého vkladu, v některých případech dokonce téměř celou investici,“ varuje Pavel Kočalka, jednatel společnosti KLV Consulting.

Příběh pana Černíka: z 5 milionů mu zbylo 417 tisíc

Pro ilustraci nadměrného obchodování s cennými papíry může posloužit příběh pana Černíka, sedmdesátiletého muže z Ostravska, který mezi lety 2006 až 2011 investoval prostřednictvím jednoho významného obchodníka 5 milionů korun. Obchodník získal z investovaných finančních prostředků pana Černíka na poplatcích za provedené transakce částku, která odpovídala 91,66 % průměrné hodnoty celé investice. Panu Černíkovi tak zůstalo z pěti milionové investice pouhých 417 tisíc korun. (jen v období od října roku 2006 do října roku 2009 proběhlo na účtu investora 240 obchodů, což v průměru představuje tři obchody za každý pracovní týden). Během investování došlo také k porušení odborné péče. Pan Černík nebyl dostatečně informován o rizicích spojených s každou investicí. Šlo zejména o obchody s využitím marginu (úvěru).

Obchodníci spoléhají na neznalost investorů

I přesto, že nadměrné obchodování vysloveně zakazuje Česká národní banka i zákon, na českém kapitálovém trhu jde o běžnou praxi. Mnoho firem, které na tomto trhu nabízí své služby, spoléhá na neznalost drobných investorů jak po stránce odborné, tak po stránce právní. „Obchodníci s cennými papíry počítají s tím, že mnozí lidé často nemají o jejich nezákonných praktikách ani zdání a snadno naletí různým trikům a fíglům. Hřeší i na to, že investoři budou považovat svoji vzniklou finanční újmu za neřešitelnou nebo se s ní dokonce smíří. Anebo si zkrátka nechají namluvit, že jde o riziko podnikání, nikoli o zanedbání odborné péče a dobře promyšlený trik obchodníků,“ upozorňuje Pavel Kočalka ze společnosti KLV Consulting.

bitcoin_skoleni

Roste počet lidí, kteří se chtějí bránit

V poslední době však přibývá lidí, kteří se rozhodli svůj problém řešit. Se stížností na nekalé praktiky obchodníků se na představitele KLV Consulting za druhé pololetí loňského roku obrátilo 250 investorů. Celková výše jejich finančních ztrát se vyšplhala zhruba na 400 milionů korun. Od konce loňského roku registruje společnost KLV Consulting měsíčně třetinový nárůst klientů, kterým pomáhá s narovnáním škod. „Mezi naše nejúspěšnější vyřešené případy patří finanční kompenzace ve výši 75 % způsobené škody. Šlo o kauzu, kdy obchodník použil pod vidinou zisku obchodních strategií, na kterých se s investorem vůbec nedohodl, čímž porušil smluvní dokumentaci,“ uzavírá Pavel Kočalka.

  • Našli jste v článku chybu?