Stále více lidí ve světě bere drogy. Nejméně jednou požilo v roce 2016 zakázanou omamnou látku 275 milionů lidí. To je o zhruba 25 milionů, tedy o deset procent více než v roce 2015. Rekordní bylo loni také množství vyráběných drog, varuje OSN.
„Je to rok plný rekordů,“ uvedla odbornice OSN na drogy Angela Meová při představování aktuální zprávy o drogách ve Vídni, které se jako každoročně konalo u příležitosti Mezinárodního dne boje proti drogám a nezákonnému obchodování s nimi.
Ze zprávy vyplývá, že přibližně 450 tisíc lidí každoročně předčasně zemře v důsledku užívání drog. Nejvíc přitom konzumenty poškozují opiáty.
U 76 procent všech úmrtí v důsledku konzumace drog přitom hrají svou roli léky, které jsou na předpis. „Přístup k fentanylu a tramadolu pro lékařské účely je pro boj s bolestí zásadní, drogoví dealeři je ale vyrábějí nelegálně a prodávají je,“ stojí ve zprávě.
Čtěte také:
Kratom má pomáhat při léčbě závislosti na opiátech. Americký úřad varuje před opakem
Více než 60 procent všech úmrtí v souvislosti s konzumací drog nebylo loni důsledkem předávkování. Lidé podlehli nemocem, které se zneužíváním omamných látek souvisí, jako jsou žloutenka typu C či AIDS.
Zpráva upozorňuje z rozvinutých zemí především na Spojené státy, kde za problémy se zneužíváním syntetického opioidu fentanylu může podle ní především málo regulovaná reklama ve farmaceutickém průmyslu a „méně obezřetné“ předepisování léků s fentanylem, než jak je tomu například v Evropě. Za více než 40 procent úmrtí v souvislosti s drogovou závislostí může ve Spojených státech právě zneužívání léků na předpis.
Problém konzumace drog se podle zprávy začíná v posledních letech více projevovat nejen v rozvinutých zemích v Evropě a Severní Americe, ale také v Africe a Asii, kde se mezi lety 2000 a 2015 zvýšil počet úmrtí v souvislosti se zneužíváním drog o 60 procent.
Srovnání cen marihuany ve 120 městech světa:
Marihuana ve světě: nejdražší je v Tokiu, nejvíce se spotřebuje v New Yorku
Zpráva hovoří o rekordních číslech také pokud jde o výrobu drog. Například produkce kokainu celosvětově dosáhla odhadem 1410 tun, což je nový rekord. Totéž platí o opiu, jehož se vyrobilo 10 500 tun, a produkce tak vzrostla meziročně o 65 procent.
V tomto ohledu zpráva OSN již tradičně upozorňuje na Afghánistán. „Vysoký nárůst pěstování máku setého v Afghánistánu a lepší sklizeň způsobila, že se produkce opia v loňském roce v této zemi zvýšila o devět tisíc tun,“ stojí ve zprávě. Zatímco „královstvím“ opia je Afghánistán, většina kokainu nadále pochází z Kolumbie.
Nejoblíbenější drogou zůstává konopí. K tomuto rostlinnému omamnému prostředku se loni podle OSN uchýlilo 192 milionů lidí, tedy o 16 procent více než v roce předcházejícím. Objem pěstování konopí se zvýšil dokonce o 27 procent. Na nárůstu se přitom podílela především Severní Amerika. Podle odborníků by to mohlo souviset s legalizací marihuany v řadě amerických států.
„Výsledky letošní Světové zprávy o drogách ukazují, že trh s drogami se stále zvětšuje,“ komentoval zprávu šéf Úřadu OSN proti drogám a zločinu (UNODC) Jurij Fedotov.
Dále čtěte: