Menu Zavřít

Dubaj se otevírá PPP projektům

24. 5. 2016
Autor: Euro.cz

Nový dubajský zákon je předzvěstí změn oproti dřívějšku, kdy za nancování infrastrukturních projektů odpovídala výhradně vláda

Spojené arabské emiráty přijaly na konci loňského roku nový zákon, který v této zemi usnadní PPP projekty. Změny, které to přinese, podrobně vysvětluje Douglas G. Smith, partner v dubajské kanceláři Squire Patton Boggs.

Dougu, co jsou to PPP

Zjednodušeně jsou PPP (z anglického Public Private Partnership) partnerské projekty mezi státní správou a nezávislým soukromým sektorem, jejichž prostřednictvím je poskytování veřejných služeb po určité časové období přesunuto z veřejného na soukromý subjekt.

Programy PPP obecně zahrnují fázi návrhu, výstavby, financování, provozu a převodu. Fázi provozu přitom obsahuje každý program PPP, ostatní fáze pak mohou a nemusejí být zahrnuty v závislosti na konkrétním programu.

Jsou PPP v Dubaji novinkou

Ve Spojených arabských emirátech byly dosud infrastrukturní projekty – silnice, letiště, vodovodní a kanalizační sítě, elektrárny a podobné projekty – financovány téměř výhradně orgány státní správy a samosprávy.

Programy PPP, které zahrnují sdílení rizik, odpovědnosti za financování a provozních rolí mezi státní správou a soukromým sektorem, tu dosud nebyly normou, navzdory své oblíbenosti v jiných jurisdikcích. V emirátu Dubaj to může být brzy jinak. V listopadu 2015 nabyl v Dubaji účinnosti zákon o PPP. Ten může být předzvěstí změn oproti dřívějšku, kdy za návrh, výstavbu, financování a následné vlastnictví infrastrukturních projektů odpovídala výhradně vláda.

Proč k té změně došlo

Zákon o PPP odráží rostoucí sílu soukromého sektoru v Dubaji, kterému dříve dominovaly velké vládní a polovládní komerční podniky. Emirát to rovněž staví na stejnou úroveň s okolními jurisdikcemi, jako je Kuvajt, Omán a Egypt, kde již komplexní legislativa ohledně PPP platí. Zákon byl v emirátu dobře přijat a je chápán jako výraz ochoty dubajské vlády využívat finanční zdroje a zkušenosti soukromého sektoru při zajišťování zvyšujících se infrastrukturních potřeb emirátu.

Jaké jsou limity nového zákona o PPP

Zákon o PPP ponechává vládě i soukromým stranám značnou volnost ve vyjednávání podmínek jejich partnerství. Nicméně existují určité meze, které jsou shrnuty v článku 26 zákona o PPP. Je zde vyjmenováno 18 nezměnitelných podmínek, které zahrnují například určení druhu a výše pojištění, detaily o zaměstnancích ze Spojených arabských emirátů, kteří budou na projektu pracovat, a také opatření k ochraně životního prostředí. Dalším významným omezením je, že doba trvání projektu nesmí překročit 30 let, ledaže by bylo Nejvyšším výborem pro fiskální politiku emirátu Dubaj povoleno delší trvání.

Proč byl nový zákon přijat, bylo to nezbytné

bitcoin_skoleni

Přijetí zákona o PPP nebylo ve skutečnosti z právního hlediska nezbytné k tomu, aby emirát Dubaj mohl začít k zajištění svých infrastrukturních potřeb využívat projekty PPP. Některé země, například USA, Kanada, Austrálie či Velká Británie, zavedly PPP koncept i bez přítomnosti zvláštního zákona a využívají tento model úspěšně již déle než celou generaci. Také zákony Spojených arabských emirátů umožňovaly realizaci tohoto druhu kontraktů. Speciální zákon o PPP ovšem slouží jako signál rostoucímu soukromému sektoru v Dubaji i zahraničním subjektům, že je emirát otevřen nejen podnikání, ale i změnám modelu fungování a financování těchto projektů. Důkazů této skutečnosti neustále přibývá. Sotva šest měsíců od nabytí účinnosti zákona je Dubaj svědkem rozvoje četných PPP projektů v oblastech tak odlišných, jako je veřejná doprava, vzdělávání, zdravotní péče nebo letectví. l

Sotva šest měsíců od nabytí účinnosti zákona je Dubaj svědkem rozvoje četných PPP projektů v oblastech tak odlišných, jako je veřejná doprava, vzdělávání, zdravotní péče nebo letectví.

  • Našli jste v článku chybu?