Menu Zavřít

Duda se vzepřel polské vládě. Hrozí vetem zákona o nejvyšším soudu

18. 7. 2017
Autor: Radosław Czarnecki, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Polský prezident Andrzej Duda překvapivě pohrozil, že bude vetovat právě projednávaný zákon o nejvyšším soudu, pokud se kontroverzní soudní reforma nezmění.

Nepodepíšu zákon o nejvyšším soudu, dokud nebude přijata mnou předložená změna zákona o soudní radě,“ řekl prezident, který až dosud postupoval v souladu s PiS. Opozice předpokládá, že vládnoucí strana bude prezidentovy výhrady víceméně ignorovat.

Sejm, dolní komora polského parlamentu, krátce po prezidentově prohlášení nepřijal opoziční návrh kontroverzní předlohu zamítnout již v prvním čtení. Pro odeslání předlohy do druhého čtení hlasovalo 231 poslanců, proti bylo 213 a dva zákonodárci se zdrželi. Vzápětí vládní většina odhlasovala, že k druhému čtení přistoupí neprodleně.

„Je to návrh, který vrací vyměřování spravedlnosti občanům, a to je program PiS,“ prohlásila premiérka Beata Szydlová, podle které v současnosti justice stojí na straně korporací, a nikoli na straně obyčejných lidí. „Poláci očekávají spravedlivost a my ji nastolíme. Napravíme vaše chyby,“ vzkázala Szydlová opozici, obviňující vládu PiS, že vyvádí Polsko z Evropské unie.

PiS kontroluje ústavní soud i prokuraturu

Dav demonstrantů se večer sešel před prezidentským palácem. Protestoval proti soudní reformě a od hlavy státu požadoval, aby nové zákony vetoval. Mnoho lidí neslo planoucí svíčky a dále polské i unijní vlajky. „Jeden předseda, jedna strana, jedna víra. Byl stalinismus, teď je kačismus,“ stálo na jednom z transparentů v narážce na faktického vládce země, předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského, přezdívaného Kačer. „Svobodní lidé, svobodné soudy,“ skandoval dav podle webu listu Dziennik. Podobné protesty, při nichž lidé zapalují svíčky před sídly soudů, se podle deníku odehrávají i v dalších polských městech. Ve Varšavě se demonstrace mezitím přesunula od prezidentského paláce k budově parlamentu.

Stavem právního státu v Polsku se má ve středu zabývat Evropská komise, a to právě kvůli návrhu zákona, který by de facto podřídil nejvyšší soud ministerstvu spravedlnosti.

Minulý pátek polský parlament, v jehož obou komorách má PiS většinu, schválil zákon o soudní radě, který při jmenování soudců dává větší slovo poslancům. Podle kritiků nový zákon porušuje ústavní dělbu moci. Konzervativci z PiS rovněž předložili návrh zákona, který by umožnil vyměnit všechny soudce nejvyššího soudu, až na výjimky vybrané ministrem spravedlnosti.

Polská soudní rada je ústavní orgán s kompetencemi v oblasti předpisů týkajících se soudů, jakož i při jmenování soudců, jejich kontrole a penzionování.

PiS již před časem ovládla ústavní soud a také kvůli tomu se strana dostala do sporu s Evropskou komisí. Kontroluje rovněž prokuraturu.

Evropská komise už s Varšavou vede „dialog“ ohledně stavu právního státu v zemi v souvislosti s postupem vlády a PiS vůči ústavnímu soudu. Postup evropské exekutivy však zatím chování polské vlády neovlivnil a zdroje z komise nyní připouštějí, že kroky, které měly polskou stranu přimět k přehodnocení situace, byly marné.

bitcoin školení listopad 24

Unijní procedura může teoreticky, pokud to jednomyslně schválí členské země EU, skončit v souladu s unijní smlouvou odebráním například hlasovacích práv Polsku v Radě EU. Maďarský premiér Viktor Orbán už ale dal najevo, že Varšavu v jejím sporu s komisí hodlá podpořit.

Dále čtěte:

Jak naplnit pravidla EU? Snižte výdaje a zlepšete výběr daní, nabádá MMF Polsko

Poláci by mohli příští rok jít k referendu. Prezident navrhuje ústavní změny


  • Našli jste v článku chybu?