Menu Zavřít

Duel

7. 10. 2002
Autor: Euro.cz

Kdo se má po povodních postarat o bydlení nájemníků? Stanislav Křeček, předseda Sdružení nájemníků Lidé mají nárok na rovnocenný náhradní byt. Je třeba ale rozlišovat dvě situace. Za prvé případ, kdy je po povodni dům v takovém havarijním stavu, že je nutno ho ve veřejném zájmu zbourat.

Kdo se má po povodních postarat o bydlení nájemníků?

Stanislav Křeček, předseda Sdružení nájemníků

Lidé mají nárok na rovnocenný náhradní byt. Je třeba ale rozlišovat dvě situace. Za prvé případ, kdy je po povodni dům v takovém havarijním stavu, že je nutno ho ve veřejném zájmu zbourat. S tím počítá občanský zákoník a jednoznačně ukládá majiteli domu poskytnout nájemníkovi rovnocenný náhradní byt. Když v důsledku povodní dům spadne, nelze použít běžných ustanovení občanského zákoníku, ale bylo by v rozporu s dobrými mravy, kdyby nájemník rovnocenný byt nedostal. Je otázka, na kom to lze v tomto případě spravedlivě požadovat. Těžko asi na stařičkém restituentovi, který sám přišel o majetek. Soudím, že povinnost ujmout se nájemníka má tady stát, potažmo obec. Přechodně se tudíž nájemník musí smířit s tím, co je. Ale nejde někoho přestěhovat do malého bytu nebo na ubytovnu natrvalo. Dřív nebo později musí nájemník dostat rovnocenný byt s nájmem na dobu neurčitou. Pokud jsou byty pouze poškozeny, padá jejich oprava na účet majitele domu.

bitcoin_skoleni

Libor Dellin, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů

Zde panuje absurdní rozpor. Nemůže-li byt následkem povodní užívat jeho vlastník, musí se o své bydlení postarat sám. Nemůže-li však byt užívat nájemník, musí se o jeho příští bydlení postarat majitel bytu. Nájemníci se nemusí o nic starat. V rozporu s logikou, spravedlností, dobrými mravy, ale i právními aspekty je u nás nájem na dobu neurčitou chápán jako povinnost majitele zajistit nejen nájemníkovi, ale i jeho potomkům a zcela cizím osobám rovnocenné bydlení „na věčné časy“. Škody, způsobené povodněmi, vycházejí na několik set tisíc na jeden byt. Ty majitel domu nemá. Banka mu nepůjčí, protože provozování nájemního domu je kvůli regulaci nájmů činnost ztrátová, a na tu banka nepůjčuje. I kdyby půjčku získal, neměl by ji z čeho splácet. Pro majitele je snad lepší, když dům po povodních spadne, než když bude povinen zajišťovat nájemníkům dočasné bydlení a a za statisíce až miliony jejich byty renovovat, s vidinou, že dál budou platit regulované nájemné.

  • Našli jste v článku chybu?