Bylo rozdělení Československa nezbytností? ano Václav Havel prezident ČR S odstupem času se mně stále víc zdá, že ať už se to tehdy stalo jakkoli divně, je dobře, že se to stalo. Většina národů musí zřejmě alespoň na chvíli zakusit plnou vlastní státnost, aby pak mohla dobře spolupracovat s jinými.
Bylo rozdělení Československa nezbytností?
ano
Václav Havel prezident ČR
S odstupem času se mně stále víc zdá, že ať už se to tehdy stalo jakkoli divně, je dobře, že se to stalo. Většina národů musí zřejmě alespoň na chvíli zakusit plnou vlastní státnost, aby pak mohla dobře spolupracovat s jinými. Rozdělení však mělo jednu podstatnou vadu. O tak veledůležité věci nerozhodli občané v referendu, jak by se v demokratických poměrech slušelo, ale uskutečnila se opravdu převážně technicky, téměř jako by šlo jen o nějakou účetní operaci. Snad právě proto byl konec Československa provázen určitými rozpaky a podivnou pachutí. Ovšem samostatná Česká republika se za deset let své existence stala důvěryhodnou a respektovanou demokracií, která je navíc pevně bezpečnostně zakotvena v NATO.
ne
Petr Uhl novinář, bývalý předseda vl. komise pro lidská práva
Na rozdělení Československa se dodnes dívám jako na státní porážku. Bál jsem se nejrůznějších důsledů hospodářských, ale hlavně kulturně-mravních. Obávám se, že skutečnost zde v České republice je daleko horší, než jaké byly moje tehdejší obavy. Nejvíce mi na tehdejším rozdělení vadila lež, koncentrovaná do hesla „dejme Slovákům svobodu“ nebo do hesla „od federálního Československa musíme amputovat levou nohu - Slovensko, protože je nemocná“. Pak se sice ukázalo, že nemocná nebyla, ale bohužel již tyto lži nešlo vrátit zpátky. Přitom tehdy existovaly i jiné možnosti, než bylo úplné rozdělení. Nikdy jsem nebyl odpůrcem rozvolnění federace až na konfederální úroveň, dejme tomu až na úroveň Beneluxu. V tom měl Ján Čarnogurský pravdu.