Michaela Šojdrová, poslankyně (KDU-ČSL)AnoObce s rozšířenou působností se s novými působnostmi učí pracovat. Objíždím je a vnímám, že mnohdy v dobrém vzpomínají na dobu, kdy působily okresní úřady. Cítím to jako určité přechodné období. Od občanů jsem stížnost neslyšela.
Michaela Šojdrová, poslankyně (KDU-ČSL)
Ano
Obce s rozšířenou působností se s novými působnostmi učí pracovat. Objíždím je a vnímám, že mnohdy v dobrém vzpomínají na dobu, kdy působily okresní úřady. Cítím to jako určité přechodné období. Od občanů jsem stížnost neslyšela. Konkrétně v oblasti školství (u malých a mateřských škol) způsobil dost velký problém přechod na povinnou právní subjektivitu. Je to věc, se kterou se počítalo už dávno. Škoda, že se s tím tak dlouho otálelo a teď nastupují starosti. Věřím, že se najde řešení, jak školám pomoci. Mám zkušenost, že z tohoto důvodu zatím žádná nezanikla. Uvažuje se o uzavření škol spíše kvůli malému počtu dětí. Chci, aby se starostové soustředili na to mít dobré úředníky, kterých nebude zbytečně mnoho. Zatím se to nenaplnilo, ale musí se na tom pracovat.
Přemysl Sobotka, místopředseda Senátu (ODS)
Ne
V Senátu nedávno proběhl zajímavý seminář s několika sty starosty, primátory a hejtmany o reformě veřejné správy, který byl pro přítomné velkým přínosem. Především starostové obcí s tzv. rozšířenou působností neskrývali své obrovské rozčarování a vážné stížnosti. Nejen tato příležitost, ale veškeré kontakty s těmito starosty z jakékoli obce mi potvrdily, že jsme měli pravdu, když jsme upozorňovali na skutečnost, že reforma veřejné správy byla špatně připravena a stát se pomocí ní pouze zbavil odpovědnosti. Celá reforma se dostala do situace, kdy věci, které stát neuměl či nechtěl řešit, přenesl na tyto obce a kraje. Ukazuje to na velkou nekompetentnost nebo „chytrost“ vlády. A hlavně chybí jasně definovaný závěr: reforma ministerstev s absolutním úbytkem byrokratů.