Cyril Svoboda ministr zahraničí ČR - ANOJsem přesvědčen, že jeho výsledky jsou dobré. Podmínky, které byly dojednány, jsou odpovídající a jsou zároveň dobrým základem pro to, abychom se v budoucnosti mohli stát plnoprávným členem Unie. Musíme brát v úvahu naši vyspělost, naše problémy a v porovnání s nimi pak problémy jiných zemí.
Cyril Svoboda ministr zahraničí ČR - ANO
Jsem přesvědčen, že jeho výsledky jsou dobré. Podmínky, které byly dojednány, jsou odpovídající a jsou zároveň dobrým základem pro to, abychom se v budoucnosti mohli stát plnoprávným členem Unie. Musíme brát v úvahu naši vyspělost, naše problémy a v porovnání s nimi pak problémy jiných zemí. V takových souvislostech jsou podmínky vstupu pro nás dobré. Kritika našeho postupu je neopodstatněná. My jsem vyjednávali velmi důrazně a v některých oblastech jsme díky tomu také dosáhli takových výsledků, že v závěru některé jiné země, třeba Polsko, chtěly příslušné kapitoly opět otevírat, aby se dostaly na naši úroveň. Z toho je patrné, že naši vyjednavači vyjednávali dobře. Pochopitelně: pokud někdo zastává ten postoj, že svět se nám musí přizpůsobit, pak mu to může připadat málo. Nicméně ve sněmovně nebyl vznesen jediný argument, kde, v které kapitole a samozřejmě také v čem mělo být dosaženo více. To, že se u nás příliš neoslavuje, to je možná českou mentalitou. V jiných kandidátských zemích kodaňský summit uvítali jako krok do společenství zemí, kde je větší prosperita, mír a bezpečí.
Jiří Dolejš poslanec za KSČM - NE
Troufám si říci, že jsme zůstali poněkud za možnostmi. Hlavní příčinu vidím v tom, že se nejednalo v dostatečném předstihu, že se nevyužíval negociační potenciál spolupráce s dalšími kandidátskými zeměmi. Aktivněji se mělo postupovat i na vnitropolitické scéně, třeba zapojením různých profesních komor. Ale to všechno není tak významné. Podstatné jsou jiné věci. V některých oblastech - jsme zůstali za úrovní, kterou si přála samotná vláda. Platí to třeba pro zemědělskou sféru, zejména stanovené výrobní kvóty, známý je problém masných krav. Sice zatím v žádné zemi Evropské unie agrární sektor nezkrachoval, ale problémy nepochybně budou. Hlavně proto, že Česká republika nebude schopna ze svých rozpočtových zdrojů dorovnávat dotace zemědělcům na úroveň Unie. Za ideální nelze označit ani výsledky v oblasti pohybu pracovních sil, konkrétně v zaměstnávání našich lidí především v Německu a Rakousku. Problémy bude česká vláda mít i s referendem, které nás čeká už za šest měsíců. Zatím totiž kabinet pouze dlouze hovořil o výhodách a teprve nyní, ve finále lidé poprvé slyší, že jsou tu také i nějaká rizika.