ano Jana Volfová, předsedkyně Sociálnědemokratických žen V této zemi existuje diskriminace žen především na poli práce. Nejenže mají v průměru o třicet procent nižší plat než muži, ale především jsou z práce propouštěny jako první a přijímány do ní jako poslední.
ano
Jana Volfová, předsedkyně Sociálnědemokratických žen
V této zemi existuje diskriminace žen především na poli práce. Nejenže mají v průměru o třicet procent nižší plat než muži, ale především jsou z práce propouštěny jako první a přijímány do ní jako poslední. Když si žena hledá zaměstnání a přijde na konkurz, neptá se jí případný zaměstnavatel, jestli něco umí, ovládá cizí jazyky, počítač nebo je v oboru odbornice. Jeho otázky znějí jinak: kolik má žena dětí, zda je může nechat hlídat babičce, jestli chce jít na mateřskou, jestli vůbec děti chce. Ženy jsou z toho přirozeně velmi frustrovány a na sebevědomí jim to nepřidá. Společenské povědomí jde tak daleko, že jsem zažila situaci, kdy mi v diskuzi jeden mladík vysvětloval, jak to budou mít se svou přítelkyní skvělé, protože ona má papír na to, že nemůže být gravidní a nosí jej sebou při hledání zaměstnání. Myslím, že je potřebné, aby se (i za pomoci kvót) dostalo do vysokých řídicích funkcí, nejen v politice, mnohem více žen. Ty mají totiž pro tyto problémy větší pochopení než muži.
ne
Michaela Šojdrová, poslankyně sněmovny (KDU-ČSL)
Jsem proti každé diskriminaci, tedy i pozitivní. Myslím, že ženy disponují stejnými schopnostmi, i když jsou přirozeně vybaveny pro jiné poslání, které v životě mají. Sociální demokracie přijala do svých stanov myšlenku pozitivní diskriminace - pětadvacet procent v jejích volených orgánech musí být rezervováno ženám. Paradoxem proto zůstává, že v předchozí vládě Miloše Zemana se nenašel ani jeden ministerský rezort, který by reprezentovala ve funkci žena. Tedy ani kvóty nenaučí chovat se k ženám s respektem a považovat nás za rovnocenné partnery. V KDU-ČSL o pozitivní diskriminaci neuvažujeme. Jsem tomu ráda, protože ji považuji i za podceňování žen jakoby méněcenných bytostí. Jako bychom nebyly schopné přesvědčit kolegy o prospěšnosti naší práce a o potřebnosti našeho zastoupení ve vrcholných funkcích. Něco úplně jiného je však prosazovat opatření, která změní špatné poměry pro ženy například při hledání zaměstnání nebo při odměňování.