Michael Žantovský, předseda zahraničního výboru Senátu ano Svět po loňských teroristických útocích se svým způsobem změnil, i když to není tak jednoduché. Spíše než cosi zásadně nového začíná svět připomínat starý "dobrý" svět studené války.
Michael Žantovský, předseda zahraničního výboru Senátu
ano
Svět po loňských teroristických útocích se svým způsobem změnil, i když to není tak jednoduché. Spíše než cosi zásadně nového začíná svět připomínat starý „dobrý“ svět studené války. Tak jako tehdy pod spory kolem ekologických, právních a obchodních problémů probíhá zásadní střet mezi demokrací a totalitou. Tento střet přežil zánik komunizmu, jako zápas mezi mezi svobodou volby a diktátem moci, víry nebo ideologie tady byl odjakživa. Nová je jedna věc: poprvé v tomto zápase nejsme obětí my, ale jiní. To nám ulehčuje volbu a současně nás to zavazuje. Náš svět není produktem neosobních materiálních sil a nezvratného historického vývoje, jak se domnívali marxisté, nýbrž výsledkem našich činů a našich rozhodnutí. Mění se tak, jak se měníme my.
Tomáš Halík, předseda České křesťanské akademie
ne
Na první pohled se změnilo leccos. Ale o „změně světa“ bych hovořil jen tam, kde se trvaleji a ve větším měřítku mění hlubší rovina - postoje lidí, mentální klima, kulturní paradigmata, myšlenkové a životní styly. Události 11. září nebyly jen dílem několika šílenců, které je možné zlikvidovat sérií vojenských zásahů. Jsou špičkou ledovce, který zahrnuje problémy chudých zemí s nízkým vzděláním a problémy tradičních kultur a společenských řádů, které se cítí Západem ponížené a ohrožené. Tyto problémy volají po novém politickém, mezinárodněprávním a ekonomickém řádu a po skutečném dialogu kultur. Tyto kroky ještě nebyly zdaleka vykonány. O změně světa budeme moci hovořit jen tehdy, až se změníme my. A to se zatím nestalo.