Menu Zavřít

Důsledek obchodní války: čínský HDP rostl nejpomaleji za 27 let

15. 7. 2019
Autor: čtk

Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny činil ve druhém čtvrtletí jen 6,2 procenta, podle očekávání analytiků tak čínská ekonomika rostla nejpomaleji za předchozích 27 let. Informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na data zveřejněná čínským statistickým úřadem. Za zpomalením růstu je podle analytiků americko-čínská obchodní válka, která se projevuje poklesem domácí a zahraniční poptávky.

Čínská ekonomika vzrostla letos od dubna do června podle očekávání analytiků jen o 6,2 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí to bylo ještě 6,4 procenta. Ve druhém čtvrtletí tak rostla nejpomaleji od začátku roku 1992, odkdy existují čtvrtletní data, uvedla agentura Reuters. Za první pololetí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 6,3 procenta, uvedli čínští statistici.

Hospodářství Číny zpomaluje už od loňska, kdy za celý rok tamní ekonomika rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Přispěla k tomu celní válka mezi Spojenými státy a Čínou, která se naplno rozhořela loni v březnu, když americký prezident Donald Trump podepsal dekret o clech na čínské zboží. Viní totiž Peking z nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. Čína odpověděla odvetnými cly na dovoz z USA.

Je potřeba bránit evropské firmy před čínským kapitálem?

Další zveřejněné údaje ale vzbuzují více optimismu. Čínská průmyslová produkce se v červnu meziročně zvýšila o 6,3 procenta a maloobchodní tržby stouply dokonce o 9,8 procenta. Oba údaje překonaly očekávání analytiků, které oslovila agentura Reuters.

Růst čínské ekonomiky v prvním pololetí o 6,3 procenta byl „těžce vydřený“ a položil dobrý základ pro dosažení celoročního růstového cíle mezi šesti a 6,5 procenta, řekl dnes mluvčí tamějšího statistického úřadu. Mao Šen-jung dodal, že nedávná vládní opatření na podporu ekonomiky přinesou výsledky ve druhé polovině roku.


Donald a vůně petroleje. Za rostoucí cenu ropy mohou i Trump a Maduro


Peking počátkem roku oznámil plány na podporu spotřeby a snížil daně v přepočtu o miliardy dolarů. Snaží se také zvyšovat objem likvidity na trhu tak, že bankám povoluje držet menší hotovost v povinných rezervách.

„Obchodní válka má na čínskou ekonomiku obrovský dopad a kvůli chybějícímu skutečnému pokroku v obchodních jednáních není konec na obzoru. Čínská ekonomika se dnu zřejmě ještě nepřiblížila,“ řekl agentuře Reuters analytik společnosti Oanda.

Podle analytika společnosti Capital Economics Juliana Evanse-Pritcharda se zdá, že za slabostí čínské ekonomiky stojí především stavebnictví a průmysl. Agentuře Reuters ekonom řekl, že jejich situace by se mohla ještě dále zhoršit.

bitcoin_skoleni

Čínské akciové trhy a měna jüan nicméně reagovaly na dnešní statistická data růstem. Podle Reuters investory uklidnilo, že zveřejněné údaje odpovídaly očekávání trhu a příznivá čísla růstu maloobchodních tržeb a výroby naznačila jistou stabilizaci.

Dále čtěte:

Kauza skvělého úspěchu. Huawei je bezpečnostní hrozba prvního kalibru

Trump zvažuje, že americkým firmám zakáže používat vybavení od Huawei a ZTE

Komentář: Jak krteček přidusil pandu

USA zařadily Huawei na černou listinu, přijde o přístup k americkým technologiím

Huawei se musí spolehnout sám na sebe. Vyvine vlastní operační systém

Kellner se sešel s Kuberou. Případná omezení pro Huawei prý PPF bude respektovat

  • Našli jste v článku chybu?