Menu Zavřít

Dusno kolem roku 2012

2. 3. 2007
Autor: Euro.cz

Ministerstvo financí naštvalo Českou národní banku

Kolem termínu zavedení eura v České republice vzniklo „nedorozumění“, jehož aktéry jsou ministerstvo financí, Česká národní banka a deník Hospodářské noviny. Posledně jmenované médium si zřejmě špatně vyložilo výsledky jednání Národní koordinační skupiny pro zavedení eura v ČR a napsalo, že „eurem bychom měli platit v roce 2012, protože se na tom dohodlo ministerstvo financí s ČNB“. Tím pádem máme termín zavedení eura přímo černý na bílém. Zřejmě si toho všimnou i v zahraničí a začne se s tímto termínem všeobecně operovat. Tím spíš, že jsou pod ním údajně „podepsány“ nejautoritativnější finanční instituce v zemi.

Žádný termín.

Problém je „jen“ v tom, že jedna z nich – ČNB – se k žádné takové dohodě nezná a podotýká, že jednání národní koordinační skupiny se týkalo pouze „technického scénáře zavedení eura v ČR“. A cílem předloženého materiálu „nebylo a není stanovení konkrétního termínu“ a „materiál je použitelný pro ´jakýkoli´ termín zavedení eura, o kterém bude rozhodnuto“. Tak to ČNB uvedla ve svém oficiální stanovisku vyvěšeném na webových stránkách, kde dále stojí: „Stanovení termínu přijetí eura v ČR bude předmětem jednání vlády a ČNB, která budou probíhat v následujících měsících, a Česká národní banka je připravena v rámci diskuse o další strategii přijetí eura poskytnout odbornou expertizu.“

FIN25

Reálný termín.

Ministerstvo financí si ovšem oblíbilo uvedené datum a na rozdíl od centrální banky o žádném dementování zprávy v Hospodářských novinách neuvažuje. Naopak na svých webových stránkách umístilo vlastní oficiální sdělení, v němž se mimo jiné píše: „Ministerstvo financí považuje za reálné, aby bylo euro v České republice zavedeno v roce 2012, a národní plán je připraven tak, aby tomuto cíli odpovídal. Zavedení eura je závazkem, který vyplývá z našeho členství v Evropské unii, a naplňování nezbytných (tzv. maastrichtských) kritérií je současně výzvou pro české veřejné finance.“

Vyšší stupeň rozladění.

Konflikt je tím pádem na světě. Sice tajený, leč výrazný. O intenzitě rozladění panujícího v ČNB svědčí výrok jednoho z jejích činitelů, který padl během interní debaty o problému: „Že by pan ministr Kalousek opravdu tak hodně spěchal do eurozóny? Pokud ano, položme si otázku, proč již dříve lidovci neprotestovali proti vysokému růstu sociálních dávek a deficitu veřejného rozpočtu, jež nám brání splnit maastrichtská kritéria? Ze by předvolební sliby a rozdávání? Proč ministerstvo financí s vyhlášením termínu vstupu do eurozóny nepočká až na zpracováni revize strategie o vstupu do eurozóny? Ta by měla proběhnout někdy v létě za účasti ministerstva financí, České národní banky a ministerstva průmyslu a obchodu. Není ten pokus ministerstva financí rychle přijít s novým termínem jenom pokusem se medializovat?“
Na stranu centrální banky se minulý týden postavil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, když pro týdeník EURO na postoj ministerstva financí reagoval slovy, že o zavedení eura v roce 2012 vláda dosud nerozhodla. Petr Nečas prý nesouhlasí s tím, aby kabinet stanovoval jakékoliv datum vstupu do eurozóny čistě z politicky prestižních důvodů.

  • Našli jste v článku chybu?