Vypínání analogových vysílačů má skončit až v roce 2011. Nové televize se bouří.
Termín úplného vypnutí zemského analogového televizního vysílání se stanovuje na 11. listopad 2011… Uvedenou větu si lze přečíst v aktualizovaném návrhu Technického plánu přechodu (TPP), který právě v těchto dnech dokončuje a připravuje k veřejné diskusi Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Kdyby byl plán skutečně schválen v současné podobě, znamenalo by to, že televizní digitalizace nabere v Česku další výrazné zpoždění. Dle našich mezinárodních závazků by sice postačovalo, kdyby všechny analogové vysílače v Česku byly úplně vypnuty až poslední den roku 2012, ale sám předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák byl ještě donedávna daleko ambicióznější. V dubnu veřejně hovořil o datu 9. září 2009 (EURO 18/2005). Současný návrh by tak znamenal více než dvouletý skluz.
Útok na celou digitalizaci.
Zpomalení vypínání „analogu“ a zapínání „digitálu“ může potěšit ty občany, kterým bohatě stačí programová skladba i kvalita signálu tří současných celoplošných televizí a nemají v úmyslu v nejbližší době investovat 1500 až 2000 korun do nákupu set-top boxu, krabičky fungující jako převaděč signálu. Ovšem značné zklamání by to přineslo divákům, kteří se nedočkavě těší na širší nabídku a čistší obraz. Doslova čáru přes rozpočet by pomalejší technologická transformace patrně znamenala pro šestici nově budovaných digitálních televizí, které teprve nedávno získaly licenci a už v příštím roce mají zahájit řádné vysílání. „Když jsem si pročítal ten návrh, byl jsem doslova šokován. Považuji to za útok na celou digitalizaci a vidím v tom také snahu o zachování duopolu Novy a Primy. Na televizním trhu nebudou rovné podmínky. Jestliže máme nějak ekonomicky fungovat, tak k tomu potřebujeme diváky, ale dle uvedeného postupu bychom na ně museli ještě několik měsíců čekat,“ říká Jiří Balvín, ředitel již fungující hudební stanice Óčko a čerstvě také předseda nedávno založené Asociace digitálních televizí, sdružující zmíněné sexteto nováčků televizního trhu (kromě Óčka též zpravodajskou stanici Z1, regionální RTA, plnoformátovou Televizi Barrandov, Febio TV a TV Pohoda). Balvín zatím čeká na reakci všech kolegů z asociace, aby mohl prezentovat oficiální stanovisko, nicméně nepředpokládá, že se bude výrazně lišit od jeho pohledu. Pro byznys plány nových televizí přináší návrh TPP podobnou míru nejistoty jako správní žaloby, jejichž prostřednictvím několik neuspokojených žadatelů o licence u soudu napadlo rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (EURO 26/2006). Ti „šťastnější“, jimž se licence podařilo získat, by měli začít vysílat nejpozději 360 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí, což vychází na 12. května příštího roku. Jak s tímto termínem soudní žaloby zamíchají? K jak početnému publiku se jejich program příští rok dostane? Je to stále rovnice o několika neznámých.
Od Trutnovska po Zlínsko.
Digitální vysílání je dnes sice dostupné ve třech největších českých městech – v Praze, Brně, Ostravě a jejich okolí –, ovšem jde stále jen o digitalizaci nanečisto, první krok v procesu, pilotní projekty operátorů vysílacích sítí. „Vypínací mašinérie“ v jednotlivých českých regionech by dle TPP měla odstartovat až 15. dubna 2008. Teprve těsně před tímto datem lze očekávat, že vypukne masový přechod domácností k nové technologii. TPP říká, že zhasínání analogu začne v ucelené oblasti kolem vysílače Černá hora na Trutnovsku (viz mapa). Postup by byl takový, že už 1. října příštího roku by tam bylo zahájeno vyslání v digitálním standardu DVB-T a dalších zhruba sedm měsíců by signál byl zachytitelný ve formě analogové i digitální (souběžné vysílání), aby všechny domácnosti měly dostatečný časový prostor k přechodu. Od 15. dubna 2008 by se už žádná domácnost přijímající signál z Černé hory neobešla bez set-top boxu (viz tabulka s návrhem). Po východních Čechách by následovaly další ucelené oblasti, nejdříve příhraniční, které už nyní jsou mnohde rušeny digitálním signálem z Německa (postup vypínání je uveden v tabulce). Samozřejmě je ale třeba stále brát v potaz, že jde jen o návrh.
Marketing postavený na hlavu.
Zpoždění celého procesu proti Německu přineslo marketingovou absurditu. Nový produkt se bude nejdříve zavádět v ekonomicky méně atraktivních oblastech. Až ve druhé fázi by se přechod na „čistý digitál“ uskutečnil v Praze, Brně a Ostravě, které jsou pro každou firmu v jakémkoliv jiném oboru bránou pro vstup na trh. Šéf Óčka Jiří Balvín si myslí, že neexistuje důvod, aby velké aglomerace, v nichž žije nejvíce diváků, nebyly přepnuty podstatně dříve. Takto velká část populace setrvá u analogu do poslední možné chvíle. „Kdyby se uskutečnila nějaká informační kampaň, tak teoreticky nic nebrání tomu, aby se v Praze, Brně a Ostravě začalo vypínat už letos. Žádné technické problémy tomu nebrání,“ domnívá se Balvín. Finále vypínacího procesu je zatím naplánováno na Zlínsko v okolí vysílače Tlustá hora, a to v samém závěru roku 2010. Celá akce bude rozčleněna dle základní sítě vysílačů velkého výkonu. Navazující vypínání vysílačů malého výkonu má probíhat po dohodě s příslušnými provozovateli vysílání na základě technických možností operátorů vysílacích sítí. V plánu přechodu kupodivu zatím není zachycena oblast kolem vysílače Buková hora na Ústecku. Jde přitom s ohledem na silné rušení z Německa o naléhavý problém, o němž předchozí informace ČTÚ tvrdily, že by měl být řešen prioritně. Zřejmě se ale definitivní řešení stále hledá. Předseda ČTÚ Pavel Dvořák se k návrhu technického plánu přechodu zatím nechce vůbec vyjadřovat. Zdůrazňuje, že jde pořád ještě o polotovar, na němž se bude ještě několik dnů pracovat. On sám je prý stále zastáncem rychlejšího tempa digitalizace: „To není konečný návrh, ale pracovní. Zatím nebyl nikým odsouhlasen. Já budu nadále doporučovat termíny úplného vypnutí buď 9. září 2009, nebo 10. října 2010.“
Kdo to brzdí?
Do diskuse v rámci technické skupiny ČTÚ se zatím zapojili jen zástupci současných celoplošných televizí (Česká televize, Nova, Prima) a operátoři vysílacích sítí (Český Telecom, Radiokomunikace, Czech Digital Group). Byli to patrně zástupci těchto subjektů, kteří se přimluvili za další odklad. Teoreticky vzato by Česká televize, která v roce 2008 přestane vysílat reklamu a bude žít už jen z koncesionářských poplatků, neměla mít zájem na brzdění, ovšem Nova s Primou mohou na zdržovací taktice jenom vydělat, ač oficiálně digitalizaci podporují. To samé platí také o Radiokomunikacích, které si doposud drží výsadní postavení v oblasti šíření rozhlasového a televizního vysílání a konkurence jim z jejich koláče uzobne. Zástupci nových televizí byli k diskusi nad plánem přechodu přizváni teprve v minulých dnech. Tvrdý názorový střet se očekává v úterý 18. července, kdy se všichni zainteresovaní sejdou na jednání zmíněné technické skupiny ČTÚ. Z této neveřejné debaty zřejmě vzejde finální návrh TPP, který bude posléze předložen k oficiální veřejné diskuzi (jak si to žádá zákon o elektronických komunikacích). Někdy po prázdninách by diskuse měla být uzavřena, vyhodnocena a následně podána zpráva do vlády. Do konce roku musí být technický plán přechodu vydán jako takzvané opatření obecné povahy, což z něho činí všeobecně závaznou podzákonnou normou.
Reklama na nedostatkové zboží.
I Zdeněk Duspiva, který byl vládou jmenován národním koordinátorem pro přechod na digitální vysílání, si přeje, aby se digitalizace spíše urychlila, ne dále zpožďovala. „V tomto směru se ve věci také hodláme angažovat,“ řekl týdeníku EURO. Duspivou řízená národní koordinační skupina by se věcí měla zabývat na svém zasedání 3. srpna. Kdyby se vypínání oddálilo, jevilo by se jako velice diskutabilní zahajovat již letos nákladnou osvětovou kampaň za desítky miliony korun, kterou ve vládě nedávno prosadilo ministerstvo informatiky, přičemž koordinační skupina má na starosti její přípravu a uskutečnění. Proč dělat celoplošnou reklamu něčemu, co je k mání na pouhé čtvrtině našeho území? Šlo by jen o vyhozené peníze.
Tahem zapni, stiskem vypni Navrhovaný plán přechodu na zemské digitální televizní vysílání chronologicky rozčleněný podle základní sítě vysílačů velkého výkonu)
Ucelené oblasti (vysílač) - Termín zapnutí digitálního vysílače - Termín vypnutí analogového vysílače
- Trutnov (Černá hora) - 1. 10. 2007 - 15. 4. 2008
- Sušice (Svatobor) 16. 4. 2008 - 15. 8. 2008
- Plzeň (Krašov) - 16. 6. 2008 - 15. 12. 2008
- Jihlava (Javořice) - 16. 12. 2008 - 30. 5. 2009
- České Budějovice (Kleť) - 1. 6. 2009 - 30. 11. 2009
- Praha (Cukrák, Mahlerovy sady) - 1. 6. 2009 - 30. 11. 2009
- Jeseník (Praděd) - 1. 12. 2009 - 30. 8. 2010
- Ostrava (Hošťálkovice) - 1. 12. 2009 - 31. 3. 2010
- Brno (Kojál) - 1. 4. 2010 - 31. 12. 2010
- Zlín (Tlustá hora) - 1. 8. 2010 - 31. 12. 2010
Pramen: Český telekomunikační úřad