Hlavní milníky dvacetin eura Vývoj kurzu eura k dolaru Recese v eurozóně Kvantitativní uvolňování ECB
Intervence centrálních bank ve prospěch eura
Zavedení bankovek a mincí (2002)
Na své dosavadní minimum, pouhých 0,8240 dolaru, kleslo euro necelé dva roky po zavedení, oslabilo tehdy o třicet procent. Obyvatelé eurozóny ještě ani nedostali bankovky a mince do rukou, to přišlo až 1. ledna 2002.
V roce 2008 dosáhlo euro na devizovém trhu na hodnotu 1,5990 dolaru.
Lehman Brothers ohlašuje úpadek a euro k dolaru prudce klesá, centrální banky včetně ECB koordinují záchranné operace.
První záchranný balík pro Řecko byl začátkem série často velmi netradičních opatření, jak udržet celé „jižní křídlo“ plus Irsko v eurozóně. V Řecku, které k odchodu mělo nejblíže a zažilo velmi tvrdou hospodářskou krizi, podporuje v současnosti „euro jako dobrou věc pro Řecko“ rovných 60 procent Řeků.
Jak chcete měřit úspěšnost eura? Asi podle toho, zda v něm ostatní země drží svoje devizové rezervy. V původních měnách zemí eurozóny včetně mocné marky bylo asi 17 procent rezerv centrálních bank. O deset let později bylo v eurech 27,6 procenta celosvětových rezerv, po dolaru je euro s velkým odstupem dvojkou mezi rezervními měnami.
V eurozóně bylo v říjnu 2018 stejného názoru 64 procent respondentů, čímž se vyrovnal rekord z předchozího roku. Převážně negativní postoj vůči euru mají z 19 zemí pouze v Litvě a na Kypru. Specializovaný průzkum Eurobarometru, zaměřený na postoje respondentů k euru, je prováděn pravidelně od roku 2002. Největšími skeptiky jsou ovšem Češi. Poprvé negativní postoj k přijetí eura převážil v roce 2010, zjevně pod vlivem řecké krize, ale od roku 2011 osciluje nad 70 procenty.
„Whatever it takes“ neboli „Uděláme, cokoli bude zapotřebí,“ říká prezident ECB Mario Draghi svoji nejslavnější větu, která vstoupila do dějin. Ve zřejmě dosud nejvypjatější chvíli se mu daří přesvědčit finanční trhy, že to se záchranou eura myslí opravdu vážně. Draghimu končí osmiletý mandát letos 31. října.
ECB zavádí negativní úrokové sazby a drží je dosud. Americký Fed začal zvedat sazby již koncem roku 2016.
Mario Draghi přebírá vedení ECB.
Před Vánocemi byl kurz eura k dolaru (1,1359 dolaru za euro, 18. 12. 2018) nepatrně slabší než na startu před dvaceti lety (1,1747 dolaru).
zdroj: Thomson Reuters Datastream