Menu Zavřít

Dvojí tvář dolaru

10. 12. 2007
Autor: Euro.cz

Amerika je svobodná a vlastenecká, o svůj dolar bude bojovat vší silou amerického Fedu i svého prezidenta.

Cena americké ropy koncem listopadu poprvé v historii překročila 99 dolarů za barel. Za růstem cen černého zlata stojí především oslabování dolaru na rekordní minima, které zemím vyvážejícím ropu umazává část tržeb z prodeje ropy. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dokonce nedávno označil dolary za „bezcenné kousky papíru“. Analytici se nevyhýbají úvahám, zda se nesníží využití americké měny v obchodě s ropou. Organizace zemí vyvážejících ropu na svém vysoce sledovaném jednání minulý týden ve středu s žádnou mikulášskou nadílkou nepřišla. Přestože průmyslové země požadovaly po zemích OPEC zvýšit těžbu ropy v zájmu snížení její ceny, nestalo se tak. OPEC tak dala jasně najevo své pohrdání dolarem.

Slábnoucí americká měna světu nechtěně ukazuje svoji dvojí tvář. Jednak oslabováním vůči euru a dalším měnám snižuje ceny ropy, a jednak, kvůli stejnému oslabování, drží země OPEC svojí politikou ceny ropy vysoko.

bitcoin_skoleni

Bude oslabování dolaru pokračovat? Investoři zatím žádný obrat trendu nečekají. Optimističtěji vyznívá poslední makroanalýza týmu odborníků České spořitelny, podle níž přijde v příštím roce cyklický obrat dolaru. Impulzem k tomu bude další snížení sazeb Fedu, které podpoří růst ekonomiky.

České firmy exportující do dolarových oblastí budou ještě nějakou dobu přicházet o část svých zisků. Nižší výnosy musí čekat všichni, kteří si oblíbili investice do amerických akcií či dolarových podílových fondů. Dvojsečný je vliv slábnoucího dolaru na ceny ropy, ale těžko můžeme čekat návrat cen na úroveň 30 dolarů za barel. Vývoj kurzu dolaru ovlivňuje především panika kolem amerického hypotečního trhu a odhady slabšího očekávaného růstu americké ekonomiky. Nástroje na řešení této situace existují. Amerika je veliká, svobodná a vlastenecká, o svůj dolar bude jistě bojovat vší silou amerického Fedu i amerického prezidenta. Ránu pod pás může dostat spíš od ostatních zemí, jejichž měna je na americkou měnu navázána. Mohly by se totiž rozhodnout zrušit vazbu na dolar a změnit strukturu svých devizových rezerv v jeho neprospěch.

  • Našli jste v článku chybu?