Menu Zavřít

Dvojka na trhu - spotřební družstva

2. 12. 2002
Autor: Euro.cz

Největší český maloobchodní řetězec existuje desítky let Spotřební družstva zaznamenala příznivé první pololetí, po povodních se však změnila struktura nákupů. Spotřební družstva jsou největším tuzemským obchodním řetězcem a s celkovým objemem výkonů 31,2 miliardy korun v roce 2001 druhým největším podnikatelským seskupením na vnitřním trhu.

Největší český maloobchodní řetězec existuje desítky let

Spotřební družstva zaznamenala příznivé první pololetí, po povodních se však změnila struktura nákupů.

Spotřební družstva jsou největším tuzemským obchodním řetězcem a s celkovým objemem výkonů 31,2 miliardy korun v roce 2001 druhým největším podnikatelským seskupením na vnitřním trhu. Prvním je Makro s 32 miliardami korun. Spotřební družstva mají zhruba sedmiprocentní podíl na obratu potravinářského zboží a čtyřprocentní podíl na celkovém maloobchodním obratu. V T OP 50 maloobchodních firem na tuzemském trhu bylo vloni 17 spotřebních družstev. První z nich byla Jednota České Budějovice na 19. místě s 1,9 miliardy korun celkového obratu a indexem růstu 1,14. Právě toto spotřební družstvo zasáhly letošní povodně nejcitelněji a škody způsobené velkou vodou dosáhly v jeho případě 36 milionů korun.

Většina tržeb připadá na potraviny

Za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenávali družstevní obchodníci podle předsedy Svazu českých a moravských spotřebních družstev Petra Brožka vcelku příznivý ekonomický vývoj. Ve srovnání s předchozím obdobím vzrostl maloobchodní obrat o pět procent a po několika letech poklesu se zvedl velkoobchodní obrat - o čtyři procenta. Patnáct největších spotřebních družstev se podílí na celkovém maloobchodním obratu více než padesáti procenty. V důsledku postupující koncentrace se snížil počet spotřebních družstev provozujících obchodní činnost z 57 na 53. Příznivý vývoj však negativně ovlivnily letošní povodně. T y zasáhly třináct družstev. Škody vznikly 54 obchodním jednotkám. Jejich celková výše dosáhla 70,15 milionu korun, z čehož zhruba polovina připadla na škody na zboží. Obchody byly pojištěné a v rámci spotřebních družstev se jim také dostalo další pomoci. Šlo hlavně o přímé finanční podpory, zboží, nasazení dopravních prostředků a podobně. „Škody měly vliv na pokles prodeje, ale mnohem více se tam projevila změna struktury po povodních. Osmdesát procent prodeje spotřebních družstev tvoří potraviny. Po povodních se však projevují zvýšené nákupy spotřebního zboží,“ konstatoval Brožek. Spotřební družstva letos čekají růst tržeb nad 28 miliard korun. Celoročně tak čeká svaz růst tržeb o dvě až tři procenta. Loni stouply o procento.

Orientace na čerstvé zboží

Podle Brožka je jednoznačná tendence k poklesu tak zvaného klasického velkoobchodu v systému spotřebních družstev. Celkový velkoobchodní obrat vloni pokles oproti roku 2000 o 2,5 %. Naproti tomu velkoobchodní obrat ovocem a zeleninou vzrostl o devět procent. Je to důsledek konkurenčního vlivu hypermarketů. Spotřební družstva se stávají každodenním dodavatelem čerstvého zboží. Podíl čerstvého zboží v prodejnách představuje podle Brožka šedesát procent. T o však znamená další investice do vybavení prodejen - do chladírenských a mrazírenských zařízení. „Pokud chceme udržet svůj podíl na trhu, musíme jít tímto směrem,“ řekl Brožek. V rámci systému existuje dnes už šest obchodních řetězců. Pět s potravinářským i nepotravinářským zbožím a jeden specializovaný na stavebniny.

Zvláštní družstevní obchodní řetězce

COOP TIP - k. 31. 12. 2001 zařazeno 57 obchodních jednotek

Prodejny zařazené do tohoto řetězce odpovídají formátu „malý supermarket“ s prodejní plochou od 300 do 600 m2 s průměrným měsíčním maloobchodním obratem tři až pět milionů korun. Správou řetězce je pověřeno spotřební družstvo Jednota, České Budějovice.

COOP TUTY - k 31. 12. 2001 zařazeno 198 prodejen

Prodejny smíšeného zboží od 120 do 300 m 2 prodejní plochy. Zboží pochází především od tuzemských dodavatelských firem. Správou řetězce je pověřeno spotřební družstvo Konzum, Hradec Králové.

COOP TEMPO - k 31. 12. 2001 zařazeno 8 obchodních jednotek

Obchody tohoto řetězce odpovídají provoznímu formátu „supermarket“ s velikostí prodejní plochy nad 600 m 2. Správou řetězce bylo pověřeno spotřební družstvo Jednota, České Budějovice.

COOP TERNO - v současnosti 4 obchodní jednotky

Jde o řetězec velkokapacitních prodejen formátu „malý hypermarket“ s prodejní plochou více než 3000 m 2. Prolínají se v nich znaky obchodních jednotek typu supermarket, diskont a cash and carry. Správou řetězce je pověřena Jednota, České Budějovice

COOP DISKONT - v současnosti 29 obchodních jednotek

Správou řetězce bylo pověřeno obchodní družstvo Konzum, Ústí nad Orlicí

COOP Stavebniny - k 31. 12. 2001 zapojeno 15 spotřebních družstev s 29 prodejnami

bitcoin_skoleni

Charakteristickým rysem těchto prodejen je jednotný image a společné marketingové aktivity. Správou řetězce bylo pověřeno regionální pracoviště družstva COOP Centrum v Českých Budějovicích.

Pramen: Svaz českých a moravských spotřebních družstev

  • Našli jste v článku chybu?