Menu Zavřít

Dvoumilimetrový sprint

3. 8. 2007
Autor: Euro.cz

Góly střílejí i fotbalisté velikosti zrnka písku

Tradiční klání robotických fotbalistů RoboCup World Cup, jež se konalo již pojedenácté, bylo letos doplněno o předpremiéru nanotechnologické sekce. Při velkolepé soutěži konané v červenci v Atlantě se poprvé v historii utkalo pět týmů z USA, Kanady a Švýcarska v nově založené třídě „nanobotů“. Robotci velikosti pískového zrnka stříleli góly „míčem“ o tloušťce lidského vlasu (100 µm).
Miniaturní fotbalisté, vyrobení nejčastěji z křemíku nebo polymerů a kovových prvků, se utkali na hřišti o šířce 1500 mikrometrů. Celková plocha hracího čipu o velikosti pětikoruny byla rozdělena na šestnáct polí, přičemž každé bylo protkáno elektrodami, které sloužily k dodávání energie a kontrole pohybu mikroskopických Ronaldinhů či Nedvědů pomocí elektronických instrukcí. Ministadion chránila před neblahými vlivy, jako je například vlhkost, plastová schránka.
Samozřejmě nešlo o napínavý a taktický boj jedenáctky proti jedenáctce. Hráči o velikosti pohybující se mezi 250 a 300 miliontinami metru a hmotnosti v řádu nanogramů plnili tři úkoly, které měly otestovat především rychlost a schopnost manipulovat s objekty. V prvním závodě se měřil výsledný čas sprintu mezi brankami na vzdálenost dvou milimetrů. V dalším nanoboti předváděli své slalomářské umění, když překonávali plochu křemíkového hřiště zatarasenou polymerovými „obránci“. Poslední dovednostní soutěž byla nejfotbalovější: v tříminutovém intervalu nasázet do branky silikonovými kotouči co nejvíce gólů. Celkovým vítězem se stal švýcarský tým ETH Zurich, který zvládl první disciplínu za drtivých (v porovnání s dalšími účastníky) 316 milisekund, slalom za 583 milisekund a do branky dostrkal kotouč třikrát. Minihráč Švýcarského federálního technologického institutu postavený z niklu a zlata byl opravdu o třídu lepší, na rozdíl od svých konkurentů se dokázal nejen pohybovat vpřed a do stran, ale také couvat. Předpremiéra kategorie, v níž byly zápasy v přímém přenosu promítány přes mikroskop na LCD obrazovky, ukázala možnosti plánované Nanogram League, jež se bude konat pravidelně od roku 2008. Stejně jako celé robotické mistrovství má i kategorie nanobotů zpopularizovat dané technologické odvětví a přilákat vývojářské firmy a studenty z celého světa. Pořadatelství budou mít dále na starosti zástupci RoboCupu a NIST, amerického národního institutu pro standardy a technologie.

  • Našli jste v článku chybu?