Očima technika je Česká televize velkým strojem na obrábění názorů lidí. Z tohoto pohledu není nic zvláštního na tom, že se jejím novým vrchním ředitelem stal František Lambert (48), manažer, který celou svou dosavadní kariéru prožil ve strojírenských firmách. Když si ho na Kavčí hory koncem července přivedl nově zvolený generální ředitel Jiří Janeček, média vypíchla dvě pikanterie: je to Janečkův kamarád z Táborska a měl na krku trestní oznámení. Přesto by měl dostat především nálepku uznávaného, schopného manažera.
Kovosvit, můj osud.
Kdyby si Lambert „nepokazil“ životopis odbočkou do veřejnoprávní televize, mohl stejně jako hlavní hrdina slavného filmu Vrchní, prchni přeříkávat fádní kurikulum: Vystudoval jsem ekonomiku strojírenství, nastoupil jsem jako ekonom ve strojírenské firmě a jsem šéfem strojírenské firmy. Jedenadvacet let Lambert působil v Kovosvitu Sezimovo Ústí. Po promoci na plzeňské Vysoké škole strojní a technické (1979) začínal v Kovosvitu jako technolog a 22. prosince 2000 jej noví majitelé firmy ve zlém vyhodili z postu nejvyššího, z křesla generálního ředitele. Podnik pod jeho vedením prošel úspěšnou restrukturalizací (EURO 20/2001), prorazil na západní trhy a stal se vysoce ziskovým. Lambert se v letech 1997 a 1998 dostal mezi stovku nejlepších českých manažerů a měl zájem Kovosvit zprivatizovat. Jenže firmu tehdy ze 70 procent vlastnily zadlužené ZPS Zlín a krachující Pragobanka coby jejich věřitel prodala závazek ručený (i díky Lambertově souhlasu) akciemi Kovosvitu společnosti Quonex Group. Od té později většinu akcií získala – po řadě soudních peripetií - česká dcera švýcarské firmy IFB Group. Rozdílné představy nového vlastníka o budoucnosti Kovosvitu vyústily v roztržku s Lambertem. IFB na něj a na dalších šest osob včetně tehdejšího starosty Sezimova Ústí dokonce podala trestní oznámení.
Nezhojená jizva.
Policie později vyšetřování jako bezdůvodné zastavila a Lambert soudí, že šlo jen o konkurenční očernění v médiích. Protagonisté konfliktu dodnes nechtějí o podrobnostech odchodu úspěšného Lamberta z Kovosvitu mluvit. „Pro mě je to uzavřený případ, nechci se k tomu vracet. Hodně mě to poškodilo, nechci se na to téma bavit,“ řekl minulé pondělí Lambert týdeníku EURO. Ani jeho někdejší spolupracovník a nynější šéf Kovosvitu Jiří Konůpek nechtěl vzpomínat, prý i s ohledem na Lambertovo jmenování do funkce v televizi. Dnešní personální ředitel Kovosvitu Zdeněk Švarc si myslí, že šlo o jen běžné odvolání manažera. „Bylo trochu pikantní, že když se Lambert později stal šéfem zlínské firmy Tajmac ZPS, byl tak ředitelem našeho největšího tuzemského konkurenta. Když však nedávno skončil i tam, je to pro nás všechno pasé,“ připomněl Švarc další zlínské Lambertovo angažmá.
Laso od konkurence.
Určitou dobu totiž Lambert čekal – bez práce – na soud. Když se však nic nedělo, přijal po kratičkém intermezzu v Nové Huti Ostrava na podzim 2001 nabídku řídit ZPS, které mezitím koupila italská strojírenská společnost Tajmac. S sebou přivedl i několik bývalých kolegů z Kovosvitu. „Vážím si pana Lamberta jako člověka i jako manažera, je jedním z nejlepších u nás,“ řekl týdeníku EURO Roman Rais, někdejší konkursní správce zlínských ZPS, který Lamberta poznal již v roce 1999, když začala kauza obligací. „Pro práci v České televizi má stoprocentní předpoklady. Umí řídit lidi a ví přesně, co chce. Má to v hlavě srovnané,“ dodal.
Úspěšnost Lambertovi neupírá ani Švarc. „Samozřejmě své zásluhy o určitý vývoj Kovosvitu má, nemohu říct, že by nebyl schopný manažer. Vlastně z naší strany proti panu Lambertovi dnes nic dohromady nemáme,“ připouští personální ředitel Kovosvitu.
Jasno už v květnu.
Říkalo se, že Jiří Janeček prý měl ředitelský post jistý už dlouho před oficiálním finále volby 16. července. Každopádně Lambert, s nímž Janeček jako s vrchním ředitelem počítal už ve svém projektu, složil všechny funkce ve zlínské firmě již koncem letošního května. Na Janečka tedy vsadil vabank, prý je i hlavním autorem jeho vítězné koncepce. Pro budoucnost si ale Lambert chce ponechat funkci předsedy dozorčí rady Okresní nemocnice Tábor.
Svůj vztah k Janečkovi označil Lambert jako přátelství. „Je to profesionál, vážím si ho. Poznali jsme se pracovně, v dobách, kdy jsme oba působili na Táborsku,“ říká. Soudí, že v čele důležitých institucí se budou stále častěji objevovat dvojice šéfů, kdy jeden je pro veřejnost známou osobností a druhý výkonným manažerem. „Práce v České televizi je pro mě zajímavou manažerskou výzvou. Půjde mi hlavně o to, aby vznikl a fungoval pracovní tým, a to dlouhodobě, ne jako tomu bylo v televizi donedávna,“ plánuje muž, jenž se do své funkce dostal bez výběrového řízení, jen na základě Janečkova projektu schváleného Radou České televize.
Post vrchního ředitele se Lambert zdráhá označit za vrchol své kariéry. Uznává ale, že jde o viditelnější pozici, než jakou dosud zastával. „Jestli je to vrchol, teprve uvidíme,“ dodal pro týdeník EURO.