Projekt elektronické neschopenky asi bude plně zavedený až od příštího roku. Podpořila to dnes ve Sněmovně i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Původně prosazovala, aby lékaři museli od poloviny letošního roku hlásit pracovní neschopnost zaměstnanců výhradně elektronicky okresním správám sociálního zabezpečení.
„Podporuji tu verzi plné e-neschopenky k 1. lednu,“ uvedla ministryně, když doporučila schválit úpravu novely o sociálním pojištění, kterou předložil její stranický kolega Roman Sklenák. „Zajistí to, aby byla e-neschopenka k 1. lednu 2020 plně funkční,“ dodala. Sněmovna novelu poslala do závěrečného kola schvalování, které se uskuteční v květnu.
Sklenák ke svému návrhu uvedl, že na rozdíl od jiných úprav „vynechává tu přechodnou fázi od července letošního roku“. Toto uspíšení už při březnovém projednávání novely kritizovala jako nepřipravené a nepřijatelné opozice v čele s ODS.
@JMalacova předpokládá start e-neschopenky od 1. 1. 2020. Schválené a prezidentem podepsané obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci od 1. 7. zůstává. Lidé nebudou trestáni za nemoc. Obnovení nemocenské prošlo na návrh ČSSD, dík za hlasy ANO, Pirátů i KSČM. pic.twitter.com/7LT9ychcOI
— Kateřina Valachová (@katavalachova) 16. dubna 2019
Čtěte komentář: Nejen chybná, ale hlavně hloupá levicová politika
Spuštění projektu e-neschopenky až od příštího roku doporučila i KSČM, o jejíž podporu se vládní koalice ANO a ČSSD opírá. Na povinnou e-neschopenku od poloviny roku podle kritiků není připravena ani Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), ani lékaři, kteří hrozí akcemi občanské neposlušnosti.
ODS by kvůli odkladu e-neschopenky chtěla oddálit zrušení karenční doby, tedy opětovné proplácení prvních tří dnů nemoci zaměstnavatelem, přinejmenším o půl roku na 1. leden 2020. Proti se ale kromě vládních stran postavili komunisté i Piráti.
TIP: Nemocenská kalkulačka – výpočet nemocenské 2019
Čtěte také: