Maloobchodní tržby bez aut v říjnu nepatrně zpomalily meziroční růst na 6,3 procenta, v září vzrostly po revizi o 6,4 procenta. Zvýšily se tržby za pohonné hmoty, nepotravinářské zboží i potraviny. Nejvyšší tempo růstu vykázal internetový a zásilkový prodej. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Letošní říjen měl o dva pracovní dny více než loni, tržby očištěné o kalendářní vlivy se tak meziročně zvýšily o 3,9 procenta, uvedli statistici. Meziměsíčně tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy v říjnu klesly o 1,6 procenta. Meziměsíčně tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy v říjnu klesly o 1,6 procenta, přičemž tržby za potraviny a nepotravinářské zboží se snížily shodně o 1,3 procenta a za pohonné hmoty o 0,6 procenta.
Proti loňsku naopak tržby za pohonné hmoty vzrostly o 8,9 procenta, za nepotravinářské zboží o 8,5 procenta a za potraviny o 2,1 procenta.
Internetový a zásilkový prodej se meziročně zvýšil o 20,4 procenta. Prodej ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením byl vyšší o 11,5 procenta, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 8,3 procenta, s výrobky pro domácnost o 8,2 procenta a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím o 5,7 procenta.
Miliardáři z Mall Group koupili online supermarket Košík.cz. Čtěte více
Prodej oděvů a obuvi zůstal přibližně na stejné úrovni. Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby zvýšily o 6,5 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 1,8 procenta.
Za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně neočištěné tržby v říjnu zvýšily o 8,5 procenta, meziměsíčně sezónně očištěné tržby pak klesly o 0,3 procenta.
Analytici: Letošní rok bude pro maloobchod rekordní
Mírně nižší tempo růstu tržeb ale podle Petra Dufka z ČSOB neznamená, že by přicházel útlum a omezování nákupů. „Více než šestiprocentní nárůst je stále velmi silným výsledkem, který svědčí o silném spotřebitelském apetitu, a nakonec i o tom, že letošní rok bude pro obchodníky tím rekordním. Nejenom díky tržbám, ale nejspíše i díky maržím. Ceny v obchodech rostou, zatímco koruna posiluje vůči euru o šest procent, vůči dolaru dokonce o 16,“ řekl Dufek.
Maloobchod v říjnu svojí dynamikou podle Jiřího Poura z UniCredit Bank mírně nenaplnil očekávání, avšak nadále dokresluje obrázek o výborné kondici české ekonomiky - rekordně nízká nezaměstnanost a dynamicky rostoucí mzdy dávají prostor pro zvyšující se útraty českých domácností.
S nynějším adventem lze očekávat, že tržby obchodníků ještě porostou. „Podle našeho odhadu letošní průměrné tempo růstu maloobchodních tržeb dosáhne téměř šesti procent. Překotný růst mezd a rekordně nízká nezaměstnanost přispívají k rekordně nejvyšší spotřebitelské důvěře v historii měření a je zřejmé, že obchodníci toho využijí,“ dodal analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka.
Průměrná mzda na konci roku podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy v Česku překoná 30 tisíc korun. Spotřebitelská důvěra se ocitá na svém historickém maximu, měří se přitom od roku 1998. Náladu spotřebitelů podporují celoroční bonusy a odměny vyplácené ke konci roku, které by letos měly být vzhledem k prosperitě české ekonomiky rekordní. „V bujaré náladě lidé v rostoucí míře utrácejí za zboží, které nutně nepotřebují. Letos maloobchodní tržby a potažmo spotřeba domácností nadále představují klíčový zdroj expanze tuzemské ekonomiky,“ uvedl Kovanda.
Přečtěte si také: