Generální ředitel českého Siemensu Eduard Palíšek jde často proti proudu. Na rozdíl od mnoha jiných manažerů strojírenských firem nepláče nad stavem technického školství a chválí české vědce.
Foto: Archiv
Siemens loni zvýšil tržby zhruba o sedm procent. Jaké očekáváte výsledky letos, kdy kondice tuzemské ekonomiky není příliš dobrá?
Loňský rok byl pro nás velmi úspěšný, byť ještě doznívala první fáze ekonomické krize. Podle objemu přijatých zakázek můžeme odhadovat, že i výsledky letošního roku budou srovnatelné s loňským.
Jaký recept jste na krizi našli?
Daří se nám především díky našemu širokému portfoliu. Tím pádem všechny naše produkty a služby nikdy nebudou ve stejném cyklu, buď krizovém nebo růstovém.
Které obory nyní rostou?
Hodně se daří energetice. To můžeme vidět v Brně, kde vyrábíme parní turbíny. Loni jsme měli rekordní počet turbín, třiapadesát. Letos čekáme, že jich bude přes šedesát. I díky tomu, že tento závod dodává do celého světa, kde se jednotlivé trhy různě vyvíjejí a ne všude krize dopadla stejnou měrou. Prosperuje i naše divize pro zdravotnictví či průmyslová automatizace, naopak drobný útlum cítíme v oblasti automatizace budov.
Jaké nedostatky má české školství?
Proč podle malého počtu českých patentů nejde soudit zuzemské vědce?
Co stojí za současným nástupem elektromobilů?
Jak obnovit zájem o učňovské obory?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v aktuálním čísle časopisu PROFIT, které vyšlo 30. dubna.