Zatím Sněmovna schválila pozastavení celé EET na dobu stavu nouze a následující tři měsíce. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Nouzový stav je prozatím schválen do 17. května. Od 1. května měla být EET spuštěna v další vlně pro ty, kteří dosud neevidovali tržby. Jde například o řemeslníky nebo lékaře.
Ve hře je i nižší DPH pro ubytovací služby
Babiš dále uvedl, že bude prosazovat snížení DPH u ubytovacích služeb z 15 na deset procent, protože tento sektor krize kvůli koronaviru zasáhne nejvíc a zřejmě trvale. Podle Babiše je Česko zemí s třetí nejvyšší sazbou DPH pro ubytovací služby v Evropě. Od května již klesla sazba DPH z 15 na deset procent u stravovacích služeb.
Vláda podle premiéra také připraví program na pomoc podnikatelům v cestovním ruchu. „Je to sektor nejvíce postižený, asi i bude trvale kvůli zavřeným hranicím. Uvažujeme o dalším programu à la Covid,“ uvedl Babiš.
Pomůže podle vás podnikatelům dočasné odstavení EET?
Programy Covid na podporu malých podnikatelů má na starosti Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). V principu jde o úvěry komerčních bank, za něž ČMZRB částečně ručí. „Musíme přijít s programem, který například podpořil investice do ubytovacích kapacit,“ dodal dnes premiér.
Podle nedělního vyjádření Svazu průmyslu a dopravy ČR by vláda měla vytvořit pro restaurace i hotely speciální úvěrový program Covid s vyšším ručením pro komerční úvěry. Restaurace a kavárny mají totiž podle svazu dva zásadní fixní náklady, které je při současných restrikcích zatěžují. Jde o mzdy zaměstnanců a nájmy.
V pondělí bude vláda jednat také o návrhu ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), aby stát postiženým podnikatelům uhradil polovinu nájemného za dobu od 12. března do konce června. Dalších 30 procent by měl uhradit pronajímatel a 20 procent nájemce.