Menu Zavřít

EET zůstane beze změn. Zvýšení slev na děti poslanci schválili

13. 1. 2017
Autor: čtk

Poslanci dnes schválili vládní daňový balík, který především zvyšuje daňové slevy na druhé, třetí a další dítě. Zároveň odmítli návrhy pravicové opozice na snížení daně z přidané hodnoty a zrušení solidární přirážky u daně z příjmu. Návrhy na zrušení nebo úpravu elektronické evidence tržeb (EET), které byly připojeny k balíčku, rovněž neprošly. Část podnikatelů výsledek dnešního hlasování kritizovala.

Schválená změna zákona zvyšuje slevu na dani na druhé dítě o 2400 na 19 404 korun ročně, na třetí a další dítě o 3600 na 24 204 korun ročně. U jednoho dítěte zůstává sleva 13 404 korun ročně. Součástí balíčku je i snížení limitu pro výdajové paušály živnostníků z nynějších dvou milionů na jeden milion korun. Sněmovna současně s tím schválila, aby živnostníci, kteří tyto paušály využívají, směli opět uplatňovat daňové slevy na manželku a děti.

Změny ještě musí projednat Senát a podepsat prezident Miloš Zeman. Platit by měly od začátku dubna. Vyšší slevy na děti bude možné uplatnit zpětně od počátku roku. Pro schválení hlasovalo 128 poslanců, kromě vládní koalice pro něj zvedli ruku poslanci z klubu Úsvitu a komunisté. Poslanci TOP 09 a ODS hlasovali proti.

Schválený balíček je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v souladu s představami sociálních demokratů. Podle předsedy vlády jsou změny dobrou zprávou pro rodiny s více dětmi i živnostníky. Sobotka je také rád, že se konečně ukončily zmatky kolem elektronické evidence tržeb (EET) a podnikatelé mají jasno, v jaké podobě bude fungovat.

Babiš neuspěl s návrhem, aby pod evidenci tržeb nespadaly nákupy v e-shopech v těch případech, kdy zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Z evidence chtěl vyloučit i živnostníky s paušální daní. S výsledkem byl však Babiš celkově spokojen. „Je důležité, že už potřetí naše koaliční vláda prosadila slevu pro pracující rodiče pro druhé a třetí dítě,“ řekl.


Přečtěte si komentář Pavla Párala k navrhovaným změnám v EET:

Komentář: Rolničky pro Andreje

 Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš na jednání vlády 24. října v Praze.

Se svými návrhy změn v EET neuspěli ani vládní lidovci. Šlo například o výjimku pro podnikatele s ročními příjmy do 414 tisíc korun a podnikatele, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost a měsíčně nevykážou zisk vyšší než 5401 korun. Lidovci kromě toho navrhovali vyjmout z působnosti zákona o EET prodejce na farmářských trzích, kteří prodávají nejméně tři čtvrtiny své produkce. Sněmovní většina zamítla i návrhy pravice na zrušení zákona o evidenci tržeb.

Ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) neúspěch navrhovaných změn mrzí. Strana je bude prosazovat dál v tomto, nebo příštím volebním období, řekl. Podle Babiše ale už do voleb není čas na vypracování novely zákona o EET.

Neprošly návrhy opozičních stran ODS a TOP 09 na zrušení sedmiprocentní solidární daňové přirážky, kterou platí lidé s příjmy zhruba nad 100 tisíc korun měsíčně. Sněmovna zamítla i návrhy pravice na zavedení pouze dvou sazeb DPH místo nynějších tří. Stejně tak dopadly i pravicové návrhy na snížení sazeb daně na 19 a deset procent nebo na 20 a deset procent.

Pravicová opozice naopak vládu za zachování sazeb daní kritizovala. Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury Babiš propásl příležitost ukázat, že má skutečně zájem daně snižovat. Výslednou podobu balíčku kritizují i někteří podnikatelé. Podle prezidenta Asociace malých a středních podnikatelů Karla Havlíčka znamená snížení výdajových paušálů pro živnostníky, kteří nemohou využít slevu na dani a mají obrat mezi jedním a dvěma miliony ročně, zvýšení daní i novou administrativní zátěž.

CIF24

E-shopy kritizují, že neprošla výjimka z EET pro platby kartou přes internet. Podle Asociace pro elektronickou komerci to bude znamenat velkou technickou komplikaci pro mnoho obchodů, některé z nich kvůli tomu ukončí činnost.

Podrobněji o schválených změnách
Poslanci schválili návrh rozpočtového výboru na snížení limitu pro výdajové paušály živnostníků z nynějších dvou milionů na jeden milion korun. Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání. Paušály se dají ale využít jen u příjmů do dvou milionů korun, výbor nyní doporučil snížit tento limit na jeden milion. Procentní sazby paušálů se nemění. Sněmovna současně s tím schválila, aby živnostníci, kteří tyto paušály využívají, směli opět uplatňovat daňové slevy na manželku a děti.
Poslanci také schválili rozšíření možnosti pro živnostníky, aby jim daň z příjmů stanovil finanční úřad paušální částkou. Nově se může vztahovat i na živnostníky se zaměstnanci nebo na ty, co podnikají při zaměstnání. Podle dřívějších vyjádření ministerstva financí využívalo paušální daň v tuzemsku nejvýše 50 živnostníků. Podle Babiše má tak změna zákona tento nástroj zatraktivnit.
Poslanci přijali také návrh Jaroslava Zavadila (ČSSD), který zachovává některé výhody spoření ve třetím důchodovém pilíři. Vládní návrh chtěl postihnout výplatu částečného odbytného pro klienty, kteří si po dovršení věku 18 let tyto naspořené peníze z části vyberou. Poslanci dnes rozhodli o zachování těchto výhod, Babiš to podpořil.

Dále čtěte:

Debata o daňovém balíku se zvrhla v přestřelku o EET

Podle ankety EET ohrožuje až 1500 živností. Účelově zkreslené, reaguje ministerstvo


  • Našli jste v článku chybu?