Londýnské radnici na břehu Temže u slavného mostu Tower Bridge se říká různě. Skleněné vejce, helma Darth Vadera z Hvězdných válek či skleněná pohlavní žláza, jak se o svém pracovišti vyjádřili už dva londýnští starostové. Nehledě na přezdívku je skleněná budova ve tvaru připomínajícím zešikmené vejce symbolem ekologické architektury.
Foto: Profimedia.cz
Budova radnice Správy velkého Londýna se jakoby naklání na jih. Každé další patro je vysunuto do prostoru, aby v létě stínilo podlaží pod ním. To spolu s tvarem této 45 metrů vysoké budovy odvozeným z koule zajišťuje, že budova v létě nevstřebá díky menšímu povrchu tolik tepla ze slunce jako běžná kvádrová budova a v zimě naopak tolik tepla zbytečně nevyzáří. Tím ale důraz na šetrnost k životnímu prostředí jen začíná. Sídlo londýnského starosty, pracovníků radnice a zastupitelstva nemá kotel k vytápění ani klimatizaci. Pro topení využívá teplo vzniklé z provozu počítačů či ze světel. K chlazení si bere vodu ze dvou podzemních vrtů, kterou následně vodovodní systém přesměruje na splachování toalet. Místo energeticky náročné vzduchotechniky využívá budova přirozeného větrání.
Londýnskou radnici slavnostně otevřela královna v roce 2002. O pět let později Londýn už tak ekologickou budovou ještě vylepšil. Na střechu nechal instalovat solární elektrické panely, které snižují emise CO2 vznikající provozem radnice. Navíc se rozjel další program energetických úspor. Na všech patrech se instalovala pohybová čidla, která automaticky zhasínají světla v nevyužívaných prostorách. Zlepšilo se plánování využívání pracovních míst. Upravilo se napětí v elektrické síti, aby technika spotřebovávala ještě méně elektřiny. K úsporám chce vedení radnice motivovat i zaměstnance. Připravuje soutěž, v níž budou jednotlivé pracovní týmy bojovat o to, kdo spotřebuje při práci méně energie. Vyhodnotit toto klání mají chytré elektroměry, které se namontují na jednotlivá patra.
Sečteno a podtrženo, tento skleněný architektonický a ekologický skvost z dílny studia Foster and Partners, které navrhlo třeba kopuli berlínského Reichstagu, spotřebuje jen čtvrtinu energie konvenční kancelářské budovy stejné velikosti. Radnice se tím stala měřítkem pro stavbu velkých administrativních budov v britském hlavním městě.