Menu Zavřít

Elektrárna Chvaletice loni výrazně zvýšila emise škodlivin, tvrdí organizace Arnika

15. 10. 2019
Autor: čtk

Chvaletická hnědouhelná elektrárna loni výrazně zvýšila emise rakovinotvorných látek, skleníkových plynů a jedovaté rtuti. Podle ekologické organizace Arnika tak elektrárna loni zaznamenala nejvyšší nárůst škodlivin ze sledovaných firem. Vyplývá to ze žebříčků za rok 2018, které čerpají z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).

Co do množství vypouštěných jedovatých látek je podle žebříčku největších znečišťovatelů popáté největším znečišťovatelem neratovická chemička Spolana, snížila ale emise rakovinotvorných látek a jedů snižujících plodnost.

Elektrárna Chvaletice podle Arniky meziročně radikálně zvýšila emise rakovinotvorného arzénu, toxické rtuti i skleníkových plynů. Vypustila o milion tun více oxidu uhličitého a téměř o tunu více arzénu, což je skoro dvojnásobek předchozího množství.

Letos přitom elektrárna získala výjimku z budoucích evropských limitů emisí rtuti a oxidů dusíku, aby mohla vypouštět 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů uhlíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021.

Společnost Sev.en EC, které patří elektrárna ve Chvaleticích, se ale ohradila, že díky modernizaci emise znečišťujících látek snižuje. Protože ale loni vyrobila rekordní množství elektřiny, celkové množství některých látek se prý zvýšilo. „Byť čísla zveřejněná Arnikou vypadají hrůzostrašně, u žádné z látek nepřekračujeme imisní limity. Nejvyšší výroba v historii se musela někde projevit,“ řekl mediální zástupce společnosti Petr Dušek. Podle něj není kritika ekologů bez doplňujících informací na místě. „To je jako kdyby nás chválili, že jsme v odstávce,“ dodal.

Souhlasíte s výjimkou, která umožní elektrárně Chvaletice vypouštět nadlimitní emise rtuti a dalších škodlivin?

Spolana Neratovice loni vypustila skoro o tři tuny méně látek poškozujících plodnost a o více než dvě tuny méně rakovinotvorného vinylchloridu. Přes klesající trend ale stále vypouští nejvíc rakovinotvorných či potenciálně rakovinotvorných látek i mutagenních látek.

Výroba plastů a hnojiv podléhá přísné kontrole a splňuje veškeré normy a emisní limity. Do modernizace závodu a ochrany životního prostředí každoročně investujeme desítky milionů korun a objem emitovaných látek se nám daří průběžně snižovat. Postavení v žebříčku odráží fakt, že jsme v tuzemsku jediným výrobcem kaprolaktamu,“ uvedl tiskový mluvčí skupiny Unipetrol Pavel Kaidl. Spolana je součástí Unipetrolu. Upozornil také, že předloni společnost ukončila výrobu chlóru pomocí amalgámové elektrolýzy.

Letos Spolana zprovozní nový plynový energetický blok, kterým bude nahrazen stávající hnědouhelný. Tím podle Kaidla klesnou emise oxidu siřičitého o 99 procent, prachu a oxidů dusíku o 90 procent a oxidu uhelnatého o 60 procent.

Elektrárny energetické společnosti ČEZ - Počerady, Prunéřov a Tušimice - stejně jako loni vypustily do ovzduší nejvíce skleníkových plynů. Počerady a Prunéřov jsou také první ohledně vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy, třetí je teplárna Energetika Třinec. Emise toxické rtuti se podle Arniky celkově velmi zvýšily.

Situace napříč Českou republikou se zhoršila, uvedla dále Arnika. Průmyslové zdroje celkově vypustily více látek rakovinotvorných, reprotoxických, mutagenních a narušujících fungování hormonální soustavy. Například Siemens Mohelnice a Aco Industries Tábor vypustily více styrenu, Unipetrol RPA Litvínov a DEZA Valašské Meziříčí zase zvýšily emise benzenu.

Arnika sestavuje žebříčky 15 let, vychází z veřejně dostupných údajů v IRZ, který vede ministerstvo životního prostředí. Provozy ze zákona hlásí úniky a přenosy nebezpečných látek samy. Loni data poskytlo 1330 provozů, o dva méně než předloni.

Ekologové žádají konkrétní datum konce uhlí. Svazy varují před okamžitým odstavením elektráren

 Uhelná elektrárna v Mělníku

Dále čtěte:

Uhelné elektrárny škodí ovzduší více než hutě, největším znečišťovatelem Česka jsou Počerady

Požadují výjimky, podávají žaloby: energetiky tráví rtuť

bitcoin_skoleni

Emisní výjimka pro chvaletickou elektrárnu Pardubicím nevadí, neodvolaly se

Znečišťovatelé budou moci vypouštět až 40 procent rtuti nad limit

  • Našli jste v článku chybu?