Menu Zavřít

Elektřina až na prvním místě

21. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Německá firma chce skupovat teplárny

Koncern E.ON hodlá pokračovat v expanzi na českém energetickém trhu. Vedení německé firmy nyní chystá plány na ovládnutí několika teplárenských firem v jižních Čechách a na jihu Moravy. Týdeníku EURO to potvrdily dva dobře informované zdroje. E.ON již v Česku před několika lety ovládl majoritní podíly v Jihočeské (JČE) a Jihomoravské energetice (JME), společnosti rovněž patří menšinové balíky akcií v regionálních distributorech plynu. Předseda představenstva E.ON Czech Holding Michael Fehn je však při odkrývání plánů koncernu na území České republiky opatrnější: „Ano, máme zájem i o sektor teplárenství. Především o oblast kogenerace, hlavně v našem preferovaném zásobovacím území jihočeského a jihomoravského regionu. Nicméně by spíše šlo o několik menších projektů v oblasti distribuce tepla, které by mohly posílit naše vztahy se zákazníkem a podnikatelskou činnost v elektroenergetice a plynárenství. Z toho důvodu jsou pro nás takové projekty zajímavé.“

Hlavně elektřina.

Fehn zároveň upozornil, že teplárenství není klíčovou obchodní činností pro E.ON. „Stále zůstáváme elektroenergetickou a plynárenskou společností. V centru naší pozornosti se nachází především konsolidace skupiny v České republice, to je zcela nejdůležitější věc. Mateřský koncern nás bude hodnotit na základě toho, jak se nám podařilo zúročit jeho kapitálové investice v tuzemsku. To je nyní úkolem číslo jedna,“ vysvětlil Fehn. E.ON ovládá v Česku kromě majoritních podílů ve dvou elektroenergetických firmách i menšinové balíky akcií v sedmi z osmi regionálních distributorů plynu. „Naše angažmá v této oblasti bychom velice rádi rozšířili, bylo by pro nás příjemné získat v plynárenství majoritní podíly, a ty posléze konsolidovat. Nicméně to je otázka příležitosti a ekonomického pohledu,“ dodal. Záměrem firmy je především posílit oblast distribuce, což představuje primárně ovládnout Jihočeskou a Jihomoravskou plynárenskou. U přání šéfů E.ON získat majoritní podíly v regionálních distributorech plynu však zřejmě zůstane. Další německá společnost, koncern RWE, která kromě RWE Transgas ovládá majoritu v šesti regionálních distributorech plynu, se již několikrát nechala slyšet, že o prodeji svých podílů neuvažuje. RWE vlastní téměř 47 procent akcií v Jihočeské plynárenské a většinový podíl v Jihomoravské plynárenské.“Nejsme pod žádným tlakem, ziskovost našich minoritních účastí je velice dobrá, navíc v nich máme ještě některé úkoly, které musíme dodělat,“ konstatoval Fehn.

První z koncernu.

E.ON stejně jako jeho konkurent ČEZ musel ve svých ovládaných regionálních distribučních firmách, Jihočeské a Jihomoravské energetice podniknout zásadní změny, které si vyžádá takzvaný unbundling, tedy právní oddělení prodeje elektřiny od její distribuce. „V koncernu E.ON Energie AG, který působí v oblasti střední a východní Evropy, jsme první firmou, která tyto změny uskutečnila. Právně jsme oddělení distribuce a obchodu s elektřinou, které je předepsáno v rámci Evropské unie k 1. lednu 2007, provedli již k 1. lednu letošního roku. ČEZ a Pražskou energetiku tyto změny teprve čekají,“ tvrdí Fehn. České společnosti ovládané koncernem od letošního roku vystupují pod jednotnou značkou E.ON. Valné hromady Jihočeské a Jihomoravské energetiky navíc loni schválily převod svých zásadních podnikových částí na nově založené společnosti E.ON Česká republika, E.ON Distribuce a E.ON Energie. Stejný osud potkal i firmu MEAS, která do loňského roku pro oba regionální distributory nakupovala elektřinu, JME a JČE ve společnosti ovládaly shodně po padesáti procentech. „Vygenerovali jsme synergické efekty, které musely zákonitě vzniknout sloučením společností, odstranili jsme funkce, které se kvůli spojení vyskytovaly dvakrát. Z původních tří firem vznikly tři nové, které splňují požadavky unbundlingu,“ vysvětli Fehn.
Nejmenší z nově vzniklých firem je se třiceti zaměstnanci E.ON Distribuce. Vlastní distribuční sítě bývalých JME a JČE. E.ON Energie zodpovídá za nákup zemního plynu a elektřiny a zároveň za prodej elektřiny a v budoucnu i zemního plynu. „Firma již vlastní licenci na prodej zemního plynu, musím ale podotknout, že se primárně soustředí na nákup a prodej elektřiny. Znamená to tedy, že nakupuje zhruba dvanáct terawatthodin elektřiny, které pak prodává našim zákazníkům. Společnost má zhruba 200 zaměstnanců, její sídlo je v Českých Budějovicích, centrála E.ON Distribuce je v Brně,“ vypočítal Fehn. E.ON Česká republika je třetí a zároveň největší společností v české skupině koncernu, sídlí v Praze a celé seskupení řídí, zároveň také v rámci skupiny poskytuje veškeré služby. E.ON zaměstnává v Česku celkem kolem 2500 lidí, vedení firmy však počítá s tím, že kvůli pokračující restrukturalizaci jejich počet klesne do roku 2007 zhruba na 2300 pracovníků. Před započetím unbundlingu Jihočeská energetika, Jihomoravská energetika a MEAS zaměstnávaly 2800 pracovníků.

MM25_AI

Raději s partnerem.

Německý E.ON se chce v Česku aktivně zapojit i do obnovy dosluhujících elektrárenských zdrojů. Společnost ČEZ před nedávnem oznámila, že se chystá zrekonstruovat několik zastaralých elektráren, a navíc postavit nové zdroje. Mají nahradit tepelné elektrárny, které ČEZ provozuje na severu Čech. Většina z nich totiž v nejbližších letech doslouží. Výstavbu nové elektrárny na zemní plyn v tuzemsku zvažuje i německá RWE. „Samozřejmě oblast výroby elektřiny v České republice velice pečlivě sledujeme, jsme kdykoliv otevřeni jakýmkoliv projektům, případně k jednáním s nějakým partnerem v tomto sektoru. V této oblasti jsme velice flexibilní, dokážeme si představit naši účast buď na výstavbě nové elektrárny, nebo na modernizaci současného zdroje,“ konstatoval Fehn. Rovněž upozornil, že za nynější situace na českém trhu s elektřinou se firmě jako nejprůchodnější varianta jeví partnerská spolupráce na podobných projektech. „Pro zájemce, kteří by se v Česku chystali postavit například novou elektrárnu, jsme zajímavým partnerem již jen z toho důvodu, že jsme zároveň i jejím potenciálním zákazníkem. Do portfolia můžeme vnést našich zhruba dvanáct terawatthodin, v podstatě jako vklad případného partnerství,“ dodal Fehn. Přesně takové množství elektřiny totiž E.ON každoročně v Česku nakoupí. Žádná konkrétní jednání na téma obnova dosluhujících zdrojů však zatím E.ON oficiálně nezahájil. Vedení firmy toto téma považuje za aktuální teprve za dva roky až pět let.

Postavíme v Německu.

Odborníci na energetiku varují, že některým zemím Evropské unie hrozí v následujících letech nedostatek vlastních zdrojů elektřiny. Nebezpečí se týká i České republiky, a to v tom smyslu, že dosluhující elektrárny nenahradí nově postavené zdroje a vzniklý nedostatek se bude muset řešit dovozem, například ze zemí bývalého Sovětského svazu.
„Případný nedostatek zdrojů by se mohl projevit zhruba za deset až dvacet let, v současné době žádné takové bezprostřední nebezpečí nevidím,“ říká Fehn. Tvrdí, že s ohledem na současné velkoobchodní ceny elektrické energie se z dnešního hlediska vyplatí investorům budovat nové zdroje. Navíc na trzích, kde hrozí nedostatek vlastních výrobních kapacit elektřiny, se již začalo s plánováním výstavby nových zdrojů. „Mateřský koncern E.ON má plán výstavby nových elektráren v Německu na příští léta,“ upozornil Fehn. Vedení koncernu před časem oznámilo, že na německém trhu plánuje vystavět nové elektrárenské kapacity o celkovém výkonu instalovaném 1800 megawatt, a to jak na uhlí tak i na zemní plyn. Koncern předpokládá, že investice do výstavby nových zdrojů dosáhnou v letech 2006 až 2008 téměř sedmi miliard eur. Z firemní analýzy vyplývá, že třetina koncernových provozů bude do konce roku 2020 zastaralá. Firma navíc musí hledat náhrady za jadernou energii, ta představuje čtyřicet procent koncernové produkce a měla by do roku 2021 v Německu zcela skončit. Alespoň zatím. Šéfka německých křesťanských demokratů Angela Merkelová však před nedávnem naznačila, že je ochotna jednat s energetickými firmami o prodloužení životnosti jaderných elektráren. „Zda vzniknou nové elektrárny, závisí vždy na cenové úrovni daného trhu, dalším důležitým faktorem je obchodování s povolenkami na emise kysličníku uhličitého.S ohledem na dnešní cenový vývoj na velkoobchodním trhu s elektřinou se domnívám, že v Evropa bude spíše sázet na výstavbu nových zdrojů, než na intenzivnější dovoz elektřiny ze zahraničí,“ konstatoval Fehn.

  • Našli jste v článku chybu?