Energetická burza Praha
Dodávky elektřiny na rok 2009 se na Energetické burze Praha (PXE) poprvé obchodují za 60,75 eura za megawatthodinu, což je o 12,5 procenta více než loni v srpnu. Právě cena celoročních dodávek má pro prodejce elektřiny při výpočtu cen pro domácnosti největší váhu, a růst burzovních cen se proto se zpožděním promítne i do cen pro domácnosti.
Vedle nejobchodovanějších celoročních kontraktů lze elektřinu nakoupit i na kratší období. Z celodenních dodávek je nejdražší proud na letošní únor, jehož cena dosahuje 67,50 eura za megawatthodinu. Za více než 60 eur se obchodují rovněž dodávky na další zimní období, konkrétně na 4. čtvrtletí letošního a 1. čtvrtletí příštího roku. Dodávky ve špičce jsou přitom ještě dražší: na únor se obchodují za 94,50 eura.
Jak je tomu v cizině? Na energetické burze v Lipsku vystoupaly celoroční dodávky elektřiny pro rok 2009 na více než 62 eur; velkoobchodní ceny elektřiny na pražské burze se již delší dobu pohybují zhruba dvě eura pod německou úrovní. „Faktory růstu jsou aktuálně vysoké ceny ropy, růst ceny emisních povolenek na období 2008 až 2012 - například u povolenek na rok 2009 z 22,50 eura v předvánočním období na nynějších 24 eur – a samozřejmě pokračující převis poptávky po elektřině v regionu nad její nabídkou,“ říká analytik Marek Hatlapatka z Cyrrusu.
PXE oznámila, že k 31. lednu 2008 zahájí obchodování na spotovém trhu, kde bude možné obchodovat hodinové produkty. V pátek nebo v den, který předchází dnům pracovního klidu, budou obchodovány produkty s termínem dodání až do nejbližšího následujícího obchodního dne včetně.