Dvořák bojuje o místo šéfa, zřejmě marně
Zpráva, že Theodor Dvořák bude novým generálním ředitelem společnosti ČEPS, vyvolala v odborných kruzích téměř zděšení. „V této republice je možné opravdu všechno,“ reagoval jeden z jeho bývalých spolupracovníků z ČEZ. Jak vyplývá z informací týdeníku EURO, cesta Dvořáka do čela ČEPS bude velmi složitá, jeho šance na úspěch nejsou příliš velké.
Road show.
Theodor Dvořák, který od ledna roku 1999 do května 2000 pracoval v elektrárenské společnosti ČEZ jako člen, respektive předseda představenstva, ovšem považuje své šance za zcela reálné. Ze Znojma, kde v současnosti žije, se v úterý 23. března vypravil do Prahy. Sám týdeníku EURO v úterý sdělil: „Mám naplánovanou řadu setkání s lidmi ohledně svého případného působení v ČEPS.“ Společnost je klíčová pro celou elektroenergetiku, spravuje totiž páteřní rozvodné sítě elektřiny na území České republiky. „Pan Dvořák navštívil několik vlivných lidí, například náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Pecinu,“ sdělil týdeníku EURO vysoký státní úředník. Pecina schůzku potvrdil s tím, že obsah jednání nechce komentovat. Týdeník EURO získal také informace, že Theodor Dvořák na schůzkách argumentoval tím, že jeho cestu do vedení společnosti podporuje ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. „Navíc tvrdil, že se dohodne i se současnou šéfkou ČEPS Ludmilou Petráňovou,“ řekl jeden z účastníků jednání. Dvořák tvrdí, že se o možnosti stát novým šéfem ČEPS dozvěděl v pátek 19. března. „Zatím nemám oficiální nabídku, pokud se tak stane, jsem připraven ji přijmout,“ sdělil. Své kontakty na Škromacha vysvětluje následovně: „Známe se z jižní Moravy, ale povrchně, nejsme žádní velcí kamarádi.“ Ministerstvo práce a sociálních věcí je přitom s patnácti procenty třetím největším akcionářem společnosti. Majoritní 51procentní balík ovládá dceřiná firma FNM Osinek, 34 procent ČEZ. Ministr Škromach vzkázal prostřednictvím své mluvčí, že o ničem neví. Společnost Osinek zase nechce nic komentovat. Zdroj blízký vedení Osinku však konstatoval: „Je opravdu zvláštní, že firma není schopna zjistit žádné konkrétní informace. Vypadá to, jako by ji chtěl někdo obejít.“
Táhnou spolu
.
Právě podpora poslanců z jižní Moravy poněkud překvapivě pomohla Dvořákovi k tomu, aby se stal jedním z vážných kandidátů na místo generálního ředitele elektrárenské společnosti ČEZ po odvolaném Jaroslavu Mílovi. Ve výběrovém řízení jej nakonec společně s dalšími kandidáty porazil Martin Roman. „Nestála za mnou pouze jedna strana, jednalo se o podporu napříč celým politickým spektrem,“ konstatoval Dvořák. Přitom účast ve výběrovém řízení na šéfa ČEZ podle něj způsobila, že se o něm vážně uvažuje jako o možném generálním řediteli ČEPS. „Personální agentura Amrop Hever - Dr. Kaufmann & partner, která akcionářům s výběrem nového ředitele ČEZ pomáhala, ministerstvu průmyslu a obchodu a resortu financí poskytla hodnocení mé osoby. Bylo velice pozitivní,“ pokračoval Dvořák.
„O chystaných změnách ve vedení ČEPS nic nevím, nemám žádné podobné informace,“ řekl týdeníku EURO člen dozorčí rady společnosti a náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Srba. Náměstek upozornil, že pokud by, čistě teoreticky, mělo ke změně přece jen dojít, musela by dozorčí rada ČEPS Dvořáka zvolit do představenstva. „To jej pak následně jmenovat novým ředitelem. V ČEPS totiž funguje německý model řízení,“ vysvětlil Srba.
Vzpomínáme.
Informace, že se Theodor Dvořák může stát novým generálním ředitelem ČEPS, vzbudila značný rozruch i v elektrárenské firmě ČEZ. „Na pana Dvořáka tady velmi vzpomínáme, nemůžu však říci, že příliš v dobrém,“ konstatoval jeden ze členů vedení ČEZ. Dvořáka nechávají podobné narážky ledově klidným. „Nevím, zda podobné reakce nelze označit spíš za kladné ohodnocení mých výsledků, kterých jsem v elektrárenské firmě dosáhl. Poté, co jsem přišel do ČEZ, nabralo vše ty správné obrátky,“ konstatoval. Jiného názoru jsou lidé, kteří v čele ČEZ nahradili právě Dvořáka. Nové vedení společnosti počátkem roku 2001 podalo na Dvořáka, jako někdejšího šéfa představenstva a na bývalého člena představenstva a generálního ředitele ČEZ Stanislava Svobodu trestní oznámení. Důvodem bylo uzavření údajně nevýhodné smlouvy, navíc bez vědomí celého představenstva i dozorčí rady, s francouzskými firmami Vivendi a Vivendi Telecomucation International. Na jejím základě získali Francouzi opci na budoucí koupi dceřiné telekomunikační firmy ČEZ s názvem CEZTel. „Věc byla Policií ČR v Ostravě odložena. Právní zástupce podal proti usnesení o odložení věci stížnost. Státní zástupce ji poté shledal jako důvodnou a rozhodl o pokračování šetření případu,“ sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Loni v létě však policie případ opět odložila. „Opětně byla podána naším právním zástupcem stížnost,“ doplnil Kříž.