Kdo byl z Rady ERÚ odvolán? Vladimír Vlk se vždy prohlašoval za odborníka na energetiku; když však zkusil v oboru podnikat, skončilo to bankrotem, exekucí a podmínečným trestem za poškození věřitele. Kariéru udělal hlavně díky svému působení v ČSSD, kde se vlísal do přízně Milana Urbana a dalších vlivných lidí.
O povaze bývalého předsedy Rady ERÚ Vladimíra Outraty asi nejlépe vypovídá přezdívka Glum. Zdroje z oboru uvádějí, že měl svého páníčka (v jisté energetické skupině), kterému věrně sloužil. Jejich souputník Jan Pokorný byl natolik nevýrazný, že o něm nelze říci nic více než to, že vždy držel partu s Vlkem a Outratou.
Tato trojice hlasovala společně a názory dvou zbývajících členů Rady ERÚ opakovaně ignorovala. Pravidelní čtenáři týdeníku Euro si jistě na některé kauzy vzpomenou. Vše začalo na konci roku 2017, kdy zmíněná skupina blokovala stavbu česko-rakouského plynovodu BACI. Na jeho nerealizaci má vážný zájem jak slovenská vláda, tak skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského.
Na plynové frontě klid. Dodavatelé drží ceny, případně zdražují jen málo
Loni v květnu úřad zrušil rozhodnutí o pokutě pro firmu České teplo v kauze dodávek do pražské Thomayerovy nemocnice. Jedná se o případ, který byl za předchozího vedení vyhodnocen jako evidentní předražení. Skupina okolo Vlka později zastavila cenové kontroly i v dalších teplárnách.
Další sporné zásahy následovaly v závěru loňského roku. Rada ERÚ třemi hlasy z pěti schválila jak sporné navýšení regulovaných tarifů za distribuci elektřiny, tak navýšení dotací pro teplárny za kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Zřejmě na tyto kroky reagoval ministr Havlíček, když hovořil o tom, že Vlk s Outratou a Pokorným systematicky jednali v zájmu regulovaných subjektů a nikoliv v zájmu spotřebitelů.
Noví radní budou mít spoustu práce, aby zdevastovanému úřadu vrátili ztracenou prestiž. Samozřejmě, lze si představit vhodnější kandidáty, ale Stanislav Trávníček, Petr Kusý a Martina Krčová byli zřejmě ti nejlepší ze skupiny, která se o volné místo v Radě ERÚ přihlásila.
Návrat k normálnímu fungování regulačního úřadu by si měl přát každý, kdo odebírá ze sítě elektřinu, plyn nebo dálkové teplo. Platí zde přímá úměra - čím hůře úřad pracuje, tím víc za energie zaplatíme.
Přečtěte si také: