Menu Zavřít

Erdogan ničí burzu

25. 7. 2016
Autor: Euro.cz

Pokus o puč a následné čistky tureckého prezidenta srazily akcie. A lépe nebude

Turecké akcie

Nepovedený vojenský převrat v Turecku a následné čistky prezidenta Tayyipa Erdogana v armádě, justici nebo školství vyděsily investory. Odvetné opatření režimu se dotklo okolo šedesáti tisíc lidí. Turecká burza kvůli překotným událostem zažila během dvou počátečních dnů uplynulého týdne osmiprocentní propad, který nemusí být vůbec konečný.

Erdoganův postup vůči oponentům může způsobit odliv zahraničních investic, jež financují schodek běžného účtu turecké ekonomiky. Výsledkem by byla devalvace turecké liry a potíže celé ekonomiky.

Dobrá rada: Erdoganovy čistky připomínají praktiky československých komunistů během totality. Autoritářské režimy přitom mají často společné to, že se volnému trhu a burzám zrovna nedaří. Dlouhodobí investoři by se proto měli držet od tureckých aktiv zpátky, přestože už některé velké světové finanční domy radí v Turecku investovat.

8%

ztratila turecká burza během dvou dnů po neúspěšném vojenském převratu.

Netflix

Americká internetová televizní služba Netfl ix zažila na začátku minulého týdne drastický propad, když se cena jejích akcií zřítila během pondělního obchodování z téměř 99 dolarů pod 83 dolarů. Důvodem byl menší přírůstek předplatitelů, což vylekalo investory. Ani přes obrovský propad nemusejí být akcie lákavým soustem. Horší časy zažívají již od začátku letošního roku.

Dobrá rada: Ukazuje se, že služby Netfl ixu nejsou tak jedinečné. Firmu poškodil odliv zákazníků poté, co nepatrně zvýšila ceny o jeden až dva dolary. Nyní v USA stojí měsíční předplatné streamovacích služeb 7,99 až 11,99 dolaru.

Analytik Michael Pachter z Wedbush Securities navíc odhaduje, že na Netfl ix zle udeří konkurence. Cílovou cenu pro firmu stanovil na padesát dolarů.

Analytik Evercore ISI Rich Ross pak očekává, že akcie otestuje hranici sedmdesáti dolarů.

Evropské letecké společnosti

Letecký průmysl nezažívá dobré časy. Kvůli teroristickým útokům v Evropě a severní Africe nemají lidé zájem o cestování, což je znát na výsledcích aerolinek. Nízkonákladový letecký přepravce EasyJet zveřejnil výsledky za čtvrtletí končící v červnu, kdy se jeho tržby propadly o téměř tři procenta na 1,2 miliardy liber.

Zároveň se snížily příjmy připadající na jedno sedadlo. Zlepšení se nedá očekávat ani ve zbytku roku. Německá Lufthansa totiž varovala, že kvůli terorismu v Evropě snížila svůj celoroční výhled hospodaření.

Dobrá rada: K cestování Evropanů rozhodně příliš nepřispěje nedávný útok ve francouzském letovisku Nice a pokus o vojenský převrat v Turecku. Jednoduše řečeno: letošní turistická sezona je pro cestovky a evropské aerolinky fakticky odepsaná. A to v době, kdy mají aspoň levné palivo a evropská ekonomika pozvolna roste. V případě hospodářského zpomalení či zdražení paliva budou na tom aerolinky ještě hůř.

Graf

Pád Netflixu (cena akcí v dolarech)

Vývoj akcií EasyJet (cena v pencích)

bitcoin_skoleni

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?