Menu Zavřít

EU chce zasáhnout proti odměnám manažerů

3. 9. 2009
Autor: profit

Kultura odměňování manažerů v bankovním sektoru se musí změnit. Shodli se na tom včera ministři financí zemí Evropské unie. Zpřísnění způsobu vyplácení odměn hodlají prosazovat i na summitu významných průmyslových a rozvíjejících se zemí G20, které proběhne koncem září v americkém Pittsburghu.

Autor: Martin Siebert

Vrcholní představitelé nejvýznamnějších průmyslových a rozvíjejících se zemí (G20) se letos v dubnu shodli na tom, že by orgány zodpovědné za dohled nad bankovním sektorem měly mít právo zasáhnout v případě, pokud uznají, že způsob odměňování vede manažery k přijímání nadměrně rizikových rozhodnutí. Státy se k tomuto kroku odhodlaly v reakci na nejzávažnější finanční a hospodářskou krizi, která světovou ekonomiku za uplynulá desetiletí postihla.

Způsoby odměňování manažerů v řadě zemí EU vyvolaly velké pobouření poté co vyšlo najevo, že část peněz z kapes daňových poplatníků, které vlády vydaly na záchranu potápějících se bank skončily v podobě odměn na účtech jejich manažerů.

Rozhodne se v Pittsburghu

Francie v reakci na tyto skutečnosti vytáhla do boje za přísnější regulaci odměňování. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy minulý týden představil návrh, který má francouzský systém odměňování manažerů upravovat. Zároveň uvedl, že na setkání zemí G20, které se uskuteční ve dnech 24.-25. září v americkém Pittsburghu, bude prosazovat zavedení stropů, které by stanovovaly maximální výši odměn a zdanění těchto výkonnostních příplatků.

„Bankéři si užívají, jako by byl rok 1999 a ne 2009,“ uvedl včera z pozice předsednické země švédský ministr financí Anders Borg před začátkem jednání ministrů zemí eurozóny.

„Tato kultura odměňování musí skončit a musí k tomu dojít v Pittsburghu,“ dodal.

Představitelé zemí EU a Spojených států chtějí finančním institucím (a především pak těch, které státy musely na vrcholu krize zachraňovat mohutnými injekcemi z veřejných zdrojů) zabránit v návratu ke způsobu odměňování běžném v době před vypuknutím finanční krize, který měl podle kritiků na svědomí, že manažery sváděl k nadměrně rizikovému chování.

Nizozemský ministr Wouter Bos, který se jednání ministrů v Bruselu zúčastnil, francouzský návrh ocenil. „Zdá se, že velké země jsou ochotné s námi koordinovat svůj postup a do jisté míry nastavit stejná pravidla pro způsob odměňování. A to je dobrá zpráva,“ uvedl.

bitcoin_skoleni

Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagarde prohlásila, že se pokusí zbývající ministry financí přesvědčit, aby na návrh Francie přistoupily.

Více na EurActiv.cz.

  • Našli jste v článku chybu?