Německá kancléřka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš se shodují v tom, že je třeba spolupracovat s africkými státy při řešení problému migrace do Evropy. Podle nich je třeba africké země hospodářsky podporovat, aby tamní lidé měli perspektivu a neodcházeli. Babiš a Merkelová to řekli novinářům po dnešním jednání, které se uskutečnilo u příležitosti stého výročí založení Československa.
„V mnoha oblastech migrační politiky máme stejný názor, zejména pokud se týká otázky smluv mezi Evropskou unií a dalšími státy,“ řekla Merkelová. Podle ní dobře funguje dohoda mezi EU a Tureckem o vracení migrantů a může se stát vzorem i pro další země. Bude ale při tom potřeba vzít v potaz různá specifika těchto států.
„Máme na to stejný názor, že musíme s africkými státy spolupracovat, hlavně po ekonomické stránce, aby se jim lépe dařilo,“ řekl Babiš. „My to spolu konzultujeme a myslím si, že máme na to stejný názor, jak řešit systémově ilegální migraci,“ doplnil. V polovině listopadu se chce zúčastnit konference na Sicílii, která by se měla zabývat možností spolupráce mezi EU a Afrikou s ohledem na řešení migrační problematiky.
„Máme shodné přesvědčení o tom, že musíme dosáhnout win-win situace, kdy bude možný hospodářský rozvoj afrických států, a tím se vytvoří důvod pro to, aby mladí lidé měli v těchto zemích perspektivu a nemuseli je vůbec opouštět,“ uvedla Merkelová.
Je Afrika časovaná migrační bomba? Čtěte komentář:
Jestliže kdokoli mluví o Marshallově plánu pro Afriku, měl by vědět, do čeho jde
O kvótách na rozdělování uprchlíků, které v minulosti Německo podporovalo a Česko proti nim vždy vystupovalo, ani jeden z politiků nemluvil.
Merkelová přijela do Prahy u příležitosti 100. výročí založení Československa, s Babišem jednala zhruba čtvrt hodině v Kramářově vile, kterou nechal vystavět první československý premiér Karel Kramář. Německá kancléřka při té příležitosti blahopřála Čechům k výročí a vyjádřila potěšení z toho, že obě země pojí přátelství i dobré hospodářské vztahy, přestože jejich minulost byla komplikovaná. Vyjádřila zároveň politování nad zločiny německého nacistického režimu.
Přečtěte si také: