I v březnu pokračoval propad ukazatele, který měří očekávání evropských podnikatelů i spotřebitelů ohledně ekonomického vývoje. Jejich důvěra ale už neklesala takovým tempem jako v předchozích měsících. Ani nejnovější predikce OECD nevěstí Evropě nic dobrého.
Autor: Profit
A je tu opět nový rekord: Evropané unijní ekonomice věří vůbec nejméně od roku 1985, kdy Komise začala měřit tzv. Index ekonomické důvěry (Economic Sentiment Indicator – ESI). Jeho hodnota pro celou Evropskou unii dosáhla v březnu 64,6 bodů a pro eurozónu 60,6 bodů (100 bodů znamená dlouhodobý průměr mezi lety 1990 až 2008). Pokles o 0,6 respektive 0,7 bodů je nižší než v prvních dvou měsících tohoto roku, což může znamenat, že situace v některých sektorech hospodářství se začíná stabilizovat.
Za dalším pádem důvěryhodnosti evropského hospodářství stojí především průmysl a služby (v obou případech mínus 2 body v EU i eurozóně), naopak u maloobchodníků je znát narůstající optimismus. V případě stavebnictví nebyl oproti únoru zaznamenán žádný posun. Důvěra obyvatelstva ve finanční služby (ukazatel mimo ESI) se v Unii zvýšila o 1 bod, zatímco v eurozóně dále strmě klesala (mínus 4 body).
Značné rozdíly najdeme také mezi jednotlivými státy: největšími „škarohlídy“ jsou (v meziměsíčním relativním srovnání) Italové, u nichž ESI poklesl o 4,5 bodu, následováni Francouzi a Poláky (shodně mínus 1 bod). Naopak nálada se zlepšila Nizozemcům (plus 1,3 bodu) a Španělům (plus 0,8). Česko se drží s 66,3 body poblíž unijního průměru. Nejvíc si u nás polepšili oproti únoru maloobchodníci, naopak důvěra se dále propadala v sektoru stavebnictví.
Průzkum Komise tedy ukázal, že nálady podnikatelů a spotřebitelů se zatím k lepšímu neobracejí a je jedním z dalších argumentů pro snížení úrokových sazeb. Evropská centrální banka o nich bude jednat ve čtvrtek a většina analytiků předpokládá jejich „sražení“ o dalších 50 bazických bodů na 1%.
Hrubý domácí produkt se v Unii jen za poslední čtvrtletí roku 2008 meziročně propadl o 1,4% a další snížení – i když pravděpodobně ne tak dramatické – ho podle všeho čeká i v prvním letošním kvartále. Podle dnes zveřejněné zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se vyspělé státy dočkají letos v průměru 10% nezaměstnanosti a poklesu HDP o 4,2 – 4,3%. O překonání ekonomického poklesu budou ve čtvrtek jednat v Londýně zástupci zemí G20.