Komentáře zahraničního tisku k pádu Topolánkovy vlády
Rossijskaja gazeta: „To, co se odehrálo v Česku, se odehraje i v dalších zemích.“
Le Figaro: „Českému předsednictví hrozí, že bude paralyzováno. Hrozí, že Lisabonská smlouva, která závisí na pouhém ,ano‘ Prahy a Dublinu, bude odsunuta.“
Le Monde: „Je to zlom, bez kterého by se Evropská unie v rámci krize klidně obešla.“
The New York Times: „Česká vláda utrpěla nepříjemnou porážku v poločase svého předsednictví v Evropské unii, což zpochybňuje její schopnost vést největší světový obchodní blok v době hospodářské krize.“
Financial Times: „Nečekaný pád vlády Mirka Topolánka posiluje francouzský argument, podle něhož se na předsedání unii, která je největší světovou ekonomikou, nehodí menší a špatně připravené země.“
BBC: „Kromě toho, že předsedá unii, je Česká republika také uprostřed ratifikace Lisabonské smlouvy a jedná o umístění (americké) radarové základny na českém území. Všechny tyto důležité zahraničněpolitické iniciativy jsou nyní zpochybněny.“
The Irish Independent: „Vedení Evropské unie bylo kolapsem české vlády uvrženo do zmatků.“
Süddeutsche Zeitung: „V Bruselu vyvolaly pražské turbulence obavu. Diplomaté se domnívají, že Topolánek nyní bude sotva schopen splnit svou hlavní úlohu: spojovat 27 členských zemí. Kvůli vnitropolitickým půtkám zanechával premiér z Prahy už v uplynulých týdnech v Bruselu dojem, že své evropské povinnosti zanedbává.“
Frankfurter Allgemeine Zeitung: „V předvečer rozhodujících rozhovorů EU s USA o překonání hospodářské krize a návštěvě amerického prezidenta v Praze má teď Topolánek každopádně svázané ruce.“
Handelsbaltt: „Česká vládní krize je odstrašujícím příkladem. Vláda jedné malé země dokázala vtáhnout do svého vnitropolitického nepovedeného divadla celou Evropu.“
Die Welt: „Klaus může dát Topolánkovi mat – pro politické stratégy v Bruselu noční můra. Teď se třesou před malým, starším bělovlasým mužem z Prahy.“
Die Presse: „Unijní předsednictví je ochromené, reformní (Lisabonská) smlouva se kymácí.“
Der Standard: „Topolánkova vláda zůstane přinejmenším do konce evropského předsednictví v úřadě. Předsednictví absolvuje ne hůře než dosud. Kritici beztak soudí, že už to hůř ani nejde.“
La Repubblica: „Vyslovení nedůvěry české vládě se stává evropským problémem.“
El País: „Topolánkův náhlý pád zvyšuje institucionální nejistotu, která unii stravuje.“
Dagens Nyheter: „Vláda v Česku se zhroutila, a EU je tak bez předsednictví s politickým mandátem. Zdá se, že hospodářská krize přerostla v politickou krizi celé evropské spolupráce.“
Basel Zeitung: „Právě Česko, které má s ratifikací evropské lisabonské smlouvy takové potíže, názorně ukazuje nutnost doplnit půlroční rotující předsednictví stálým předsedou EU, jak se v ní (Lisabonské smlouvě) plánuje.“
Le Temps: „Jeho (Topolánkova) schopnost rozsuzovat, vyjednávat kompromisy mezi sedmadvacítkou a prosadit ve své vlastní zemi Lisabonskou smlouvu se nyní blíží nule.“
European Voice: „Středopraví občanští demokraté … jsou ohledně Lisabonské smlouvy rozděleni. Pád vlády nyní pravděpodobně ukončí jejich příměří týkající se Lisabonské smlouvy, kterou schválila v únoru sněmovna, ale již neschválil Senát, ani (nepodepsal) Václav Klaus.“
Népszabadság: „Poslední události v Praze spíše posílily latentní podezření, že nové členské státy EU se pro tuto vedoucí roli nehodí, protože u nich není demokracie ještě dostatečně stabilní.“
Sme: „V Česku mohou začít zdlouhavá jednání o nové vládě, která tam zažili už po volbách v roce 2006. Bylo by asi jedno, zda se bude jednat o úřednické vládě fungující do předčasných voleb, jak to chce šéf opozice Jiří Paroubek, anebo o politické vládě, jejímž sestavením někoho pověří prezident. V obou případech by to asi znamenalo, že čeští politici, včetně Topolánka, uvíznou v domácím chaosu a unie zůstane stranou.“
Kommersant: „Nahromaděnou zlost se český premiér rozhodl ventilovat na americkém prezidentovi Baracku Obamovi, když prohlásil, že jeho plán řešení krize stimulováním poptávky je ,cestou do pekel‘. Český premiér se má za co zlobit na nového amerického prezidenta. Politika Obamovy administrativy hodně přispěla k pádu jeho vlády. Změna ve Washingtonu zasadila vážný úder české vládě a osobně premiéru Topolánkovi, ale zato přidala sil opozičním sociálním demokratům.“