Evropská komise schválila projekt na vybudování centra vědecké excelence CEITEC /Středoevropský technologický institut/ v Brně.
Foto: Profimedia.cz
CEITEC je tak prvním finálně schváleným projektem centra vědecké excelence v ČR. Příjemcem dotace ve výši 5,2 miliardy korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace evropských strukturálních fondů je Masarykova univerzita, která projekt předložila spolu s Vysokým učením technickým v Brně a dalšími brněnskými univerzitami a výzkumnými institucemi. Centrum se zaměří na výzkum a vývoj v biomedicíně a pokročilých materiálech a technologiích.
Definitivní tečku za téměř rok a půl trvajícím schvalovacím procesem učinil svým podpisem eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn. Ministr školství ČR Josef Dobeš podepsal Rozhodnutí o poskytnutí dotace projektu CEITEC, které bylo podmínkou pro jeho faktický start, již před schválením Evropskou komisí, aby tak urychlil veškeré administrativní a procesní lhůty.
„Schválení projektu Evropskou komisí je úspěšným završením několik let trvajícího úsilí mnoha lidí, kteří se na jeho přípravě podíleli. Do přípravy projektu jsme investovali mnoho energie, času a finančních prostředků. O to větší máme radost z výsledku, který dokazuje, že jsme učinili krok správným směrem,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.
CEITEC je druhým největším a nejlépe hodnoceným velkým projektem v první prioritní ose Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Celkové nastavení a řízení projektu prošlo několika koly důsledného prověřování evropskými i českými odborníky. Unikátnost projektu spočívá v těsném propojení věd o živé přírodě s výzkumem a vývojem pokročilých materiálů a nových technologií. Cílem je vybudování významného evropského centra vědy a vzdělanosti se špičkovým zázemím a podmínkami pro nejlepší vědecké pracovníky. Moderní laboratoře o celkové ploše 25 000 m2 vyrostou do roku 2014 v Univerzitním kampusu Bohunice a v areálu Pod Palackého vrchem v Brně. Unikátní přístrojové vybavení bude využívat na 600 vědců a odborníků z ČR i zahraničí, do výzkumných programů se zapojí až 1200 studentů.
Vědcům institut přinese nejmodernější technologie, unikátní přístroje a zázemí srovnatelné se světovými výzkumnými instituty. „CEITEC zajistí nejenom zázemí srovnatelné se světovou špičkou, ale i vědecké kapacity pro rozšíření současných výzkumných týmů. Do budoucna je CEITEC investicí pro celý Jihomoravský kraj a město Brno. Očekáváme, že celý region významně posune z hlediska ekonomického růstu a jeho prestiže v zahraničí,“ konstatoval Karel Rais, rektor Vysokého učení technického v Brně.
V rámci spolupráce sedmi výzkumných programů: pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie, pokročilé materiály, strukturní biologie, genomika a proteomika rostlinných systémů, molekulární medicína, výzkum mozku a lidské mysli, molekulární veterinární medicína, budou v CEITECu vznikat inovativní vynálezy s velmi širokým zaměřením, např.: výzkumní vojenští roboti a nanoroboti, speciální hydrogely, které dokážou spojit nalomené kosti pomocí injekční stříkačky, zubní náhrady keramických a kovových materiálů šité pacientovi přímo na míru či samočisticí nátěry budov. Vědci budou také studovat lidskou mysl a mozek nebo dokonce technologie na vyhledávání nejrychlejších a nejkvalitnějších spermií. Na základě výzkumu lidských i zvířecích molekul a buněk probíhajícím v CEITECu dokážou lékaři včas a spolehlivě diagnostikovat infekční, onkologická a další závažná onemocnění.
Nositeli projektu CEITEC jsou Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Ústav fyziky materiálů Akademie věd a Výzkumný ústav veterinárního lékařství.