Menu Zavřít

Evropskou komisi prý řídí banky

11. 11. 2009
Autor: profit

Podle čerstvé zprávy organizace Alter-EU usilující o transparentnost lobbingu, kterou přijali za svou europoslanci, je Komise při vytváření nových regulací zaměřených na finanční sektor v područí velkých evropských bankovních domů, zejména pak z londýnské City.

Autor: Adam Baker

Finanční instituce investují mnoho času a peněz na podporu vytváření nových regulací celého sektoru, řekl šéf evropských socialistů (PES) Poul Nyrup Rasmussen. Podpořil tak nejnovější studii organizace Alter-EU (v aj zde), která naznačuje, že Komise jde při vytváření nových pravidel na ruku evropským finančním institucím. K závěrům zprávy se přihlásili také evropští poslanci Cornelis de Jong a Sven Giegold, členové parlamentní komise řešící příčiny a důsledky finanční krize, kteří už dříve kritizovali evropskou exekutivu za postup při vytváření nových regulí.

Podle zprávy Alter-EU působí při Generálním ředitelství pro vnitřní trh, jež je odpovědné za novou finanční legislativu, celkem osm expertních skupin, jejichž členové z 84 % pochází z bankovních domů nebo obdobných institucí (nejčastěji z Deutsche Bank, BNP Paribas a Société Générale). Ve zmíněných komisích zasedá jen osm procent odborářů, čtyři procenta lidí ze spotřebitelských organizací a stejný podíl akademiků, upozorňuje studie.

Poslanci de Jong a Giegold vytýkají Komisi zejména fakt, že stále není jasné, jak se vypořádat s případnou další krizí a že evropská exekutiva zatím nepřišla s funkčním řešením dohledu nad finančními institucemi a tvrdou regulací manažerských bonusů. Oba zákonodárci navíc označují pohled Komise na nové nastavení finančního sektoru za příliš úzce zaměřený; opomíjí podle nich například řešení globální nerovnováhy mezi třemi hlavními měnami: dolarem, jenem a eurem.

bitcoin_skoleni

Šéf socialistů Rasmussen si postěžoval, že zejména londýnské finanční centrum City vytváří na zákonodárce obrovský tlak směrem k ovlivnění připravované směrnice o regulaci tzv. private equity a hedge fondů.

Více na EurActiv.cz.

  • Našli jste v článku chybu?