V Česku žije více než 1,2 milionu lidí, kterým je mezi 15 a 26 lety. Jejich podíl na celkové populaci země tak dosahuje 12 procent. Od rodičů odcházejí mladí Češi mezi 26. a 27. rokem života, což je mírně nad průměrem Evropské unie. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad u příležitosti Mezinárodního dne mládeže, který připadá na neděli 12. srpna.
Mladí Češi se k odchodu z domova odhodlávají v průměru ve věku 26,4 roku, zatímco celounijní průměr je o čtyři desetiny procentního bodu nižší. „Děti zůstávají s rodiči v jedné domácnosti o nepatrně delší dobu než jejich evropští vrstevníci,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Nejkratší čas zůstávají s rodiči mladí Švédové, kteří se osamostatňují už v 21 letech. „Naopak Malťané se osamostatňují až ve 32 letech,“ doplnil Rojíček.
Podle evropského statistického úřadu Eurostat dívky opouštějí „rodné hnízdo“ dříve než mladí muži ve všech unijních zemích. Mladé Češky se v průměru osamostatňují ve věku 25,1 roku, mladíci ve věku 27,7 roku.
Do manželství loni v Česku vstoupilo 7101 můžu ve věku 15 až 26 let. Nevěst ve stejné věkové kategorii byl skoro dvojnásobek, přesně 13.419.
Kvůli možnosti uzavřít sňatek soudy v loňském roce zplnoletnily 16 lidí mladších 18 let. „Dalším 16 nezletilým přiznaly svéprávnost z jiných důvodů stanovených občanským zákoníkem,“ uvádí ČSÚ.
Statistiky také zajímalo, která obec v Česku má nejnižší věkový průměr obyvatel. Vítězem jsou středočeské Nupaky s průměrem 31,7 roku.
Čtěte komentář Miroslava Zámečníka:
Proč není bydlení
Čtěte také: