Menu Zavřít

Exauditor přijel do mokra

25. 2. 2003
Autor: Euro.cz

Zakládám si na otevřené a přímé komunikaci, tvrdí bankéř

Současný šéf české GE Capital Bank přijel do Prahy týden předtím, než bylo hlavní město loni v srpnu zasaženo stoletou povodní. „Bylo to velice mokré přivítání. Každý večer jsem telefonoval se svojí ženou, která sledovala zprávy v zahraničí. Pořád se mě ptala, kolik centimetrů mě ještě dělí od vodní hladiny,“ vzpomíná Gerard Ryan na první dny v Praze. „Když jsem se poprvé o možnosti pražského angažmá dověděl, zajímal mě především byznys. Avšak když jsem před svými známými řekl, že jedu do Prahy, každý se hned rozplýval nad tím, jaké je to nádherné město. Na otázku, zda v ní již někdy byli, odpovídali, že ne, ale že všude slyšeli, že Praha je krásná,“ říká Ryan. Do Česka se přestěhoval z Velké Británie, kde vedl místní GE Capital Bank a společnost GCF Auto UK.

Poprvé v práci.

Příchod nového manažera do GE je vždy spojen s neformálním společenským setkáním. Potkáte svůj nový tým a vaši noví kolegové se vás ptají úplně na všechno. Vy musíte na místě odpovídat. „To docela pomůže odstranit prvotní zábrany v komunikaci, máte šanci ukázat, že máte smysl pro humor a že jste lidská bytost,“ vysvětluje Ryan. Je to prý ideální cesta, jak poznat nové spolupracovníky. Kromě toho nový ředitel často chodí na obědy do firemní kantýny, kde mu dělají společnost obvykle další tři kolegové. „Při obědě se bavíme o běžném chodu firmy, dovím se, s čím jsou lidé spokojeni, co jim vadí a co chtějí změnit. Často se jich ptám, jaký mají jako zaměstnanci pocit, v čem si myslí, že jsou dobří, co by rádi dělali a podobně,“ vysvětluje Ryan. Když absolvuje tak dvacet až třicet takových obědů, má velice dobrý obrázek o tom, co se ve firmě děje. „Gerard je v pohodě, jednal jsem s ním sice jen několikrát, ale nemám vůči němu sebemenší výhradu,“ říká jeden z jeho kolegů z druhé linie řízení.

GE kultura.

„Byl jsem až překvapen, jak moc „GE“ to v Česku je,“ tvrdí Ryan. Překvapen nebyl jenom on, ale i další manažeři GE působící na globální úrovni, kteří pražskou větev navštívili. Praha je prý mnohem více „GE“ než ostatní nedávné akvizice skupiny. Na otázku, co jsou základní elementy této „GE kultury“, odpovídá: „Osobní integrita, přímost a otevřenost. Máte právo dělat chyby, a pokud žádné neděláte, asi příliš málo riskujete.“ Když se stane chyba, hodně prý záleží na způsobu komunikace. Obecně se lidé většinou bojí sami vystoupit s tím, že došlo k chybě a oni za to zodpovídají. „Pokud se přihodilo něco špatného, neptáte se, co je špatně, ale ptáte se, co by chtěli zúčastnění změnit,“ dává Ryan svůj recept s tím, že jeho kolegové se za ním s chybami chodit nebojí.
Firemní kultura však leckdy bývá „sbírka“ prohlášení a hodnot a la Rychlé šípy a skutečnost je přitom úplně někde jinde. Ryan a jeho kolegové, které oslovil týdeník EURO, tvrdí, že v GE tomu tak není. „Nejlepší je, že firemní kultura tu stojí jaksi na přirozené bázi. Není to nic, co by bylo nějak nařizováno z vrchu,“ říká Ryan.

Vize budoucnosti.

Každý správný manažer má jasnou vizi, kam chce firmu vést. Ani Gerard Ryan není výjimkou. „Chtěl bych udělat z doposud spíše depozitně orientované banky instituci primárně založenou na úvěrování. Dále bych chtěl podporovat náš image inovativní banky, který jsme získali v minulosti,“ vysvětluje svůj cíl. GE Capital Bank se v principu potýká se stejnými problémy, jaké řeší všechny české banky, a to s nedostatečně zaměstnaným kapitálem. Téměř čtyřicet procent aktiv je drženo v nejlikvidnější formě, která však nepřináší skoro žádné výnosy. „Máme hodně kapitálu a příliš málo úvěrů,“ hodnotí situaci Ryan. Stejně se v rozhovorech pro týdeník EURO vyjádřil i šéf eBanky Radomír Lašák a ředitel České spořitelny Jack Stack. „Momentálně se soustřeďujeme zejména na spotřební úvěry, malé a střední podniky a hypotéky,“ pokračuje Ryan. Pro retailovou klientelu navíc GE připravuje vydávání kreditních karet.

bitcoin_skoleni

Británie versus Česko.

Gerard Ryan má za sebou desetiletou zkušenost s působením v britských bankách, která následovala po sedmi letech strávených u auditorských firem. „Ten auditor je na něm vidět. Oproti předchůdci Petru Šmídovi je Gerard mnohem více vysazený na čísla,“ tvrdí jeden z jeho kolegů. Český bankovní trh hodnotí Ryan jako velice perspektivní, protože objem poskytnutých úvěrů v ekonomice má stále vysoký růstový potenciál. „Po právní stránce je však stále co dohánět. Odpovědné instituce jsou pomalé a jejich výstup je, řekněme, málo predikovatelný,“ komentuje další aspekty bankovního podnikání. S dalšími nestandardními specifiky českého trhu se srovnal poměrně rychle. „Kauza Agrobanka je pro mě historií, i když stále ještě trochu zasahuje současnost,“ říká. Vstup České republiky do Evropské unie ho jako bankéře příliš nevzrušuje. „Žádné velké změny v této souvislosti nečekám, banky již mají zahraniční vlastníky a jsou dostatečně konkurenceschopné,“ vysvětluje.
Jeho kolega Jan Hainz přidává další specifikum: „Nedávný průzkum ukázal, že GE Capital Bank je mezi studenty vysokých škol vnímána jako nejatraktivnější zaměstnavatel z finančních institucí.“ V Británii je přitom situace přesně opačná a na čele takovýchto tabulek vévodí úplně jiné banky. Irský šéf české GE se tak může těšit na ty nejkvalitnější absolventy, kteří hledají kariéru v bankovnictví.

  • Našli jste v článku chybu?