Menu Zavřít

Exekuce na uhlobarona

19. 3. 2010
Autor: Euro.cz

Sokolovská uhelná

Majetek karlovarského podnikatele Jana Kroužeckého skončil v exekuci. Karlovarský soud o tom rozhodl minulý týden. Exekutorem bude Juraj Podkonický. Jak informoval týdeník EURO před měsícem, spolumajitel Sokolovské uhelné Kroužecký dluží společnosti Aqua Investments 36 milionů dolarů, které kvůli sporům se svými společníky Františkem Štěpánkem a Jaroslavem Rokosem není schopen splatit. Pohledávka společnosti Aqua Investments tak bude pravděpodobně uspokojena až exekucí třicetiprocentního podílu Jana Kroužeckého v Sokolovské uhelné.

Valná hromada nesvolána Kroužecký ještě před rozhodnutím soudu požádal o svolání mimořádné valné hromady Sokolovské uhelné s návrhem na vyplacení mimořádné dividendy, což byla dle něj poslední možnost, jak exekuci odvrátit. Jenže s tím neuspěl. „Napsali mi, že jsem přesně nespecifikoval, z jakých zdrojů by mimořádná dividenda měla být vyplacena a ať počkám na květnovou řádnou valnou hromadu. Je evidentní, že odmítnutím svolat mimořádnou valnou hromadu porušili zákon a také že dividenda by měla být vyplacena z více než dvanáctimiliardového nerozděleného zisku z minulých let, který představuje naprostou většinu jmění Sokolovské uhelné,“ říká Kroužecký. Proč mimořádnou valnou hromadu Sokolovská uhelná nesvolala, společnost ani František Štěpánek nesdělili. V článku pro týdeník EURO jejich právní zástupce Dalibor Šalek z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & spol. minulý týden uvedl, že Kroužeckému dají nabídku na odkup jeho akcií za 3,6 miliardy korun. Jenže to je výrazně méně, než Kroužecký považuje za férovou cenu a navíc se Štěpánkem a Rokosem už odmítá jednat.

bitcoin_skoleni

Dražba pro těžké váhy Veřejná dražba třicetiprocentního podílu v Sokolovské uhelné (SU) se tak zdá neodvratná. Očekává se, že se jí zúčastní nejen dva zbývající spoluvlastníci František Štěpánek a Jaroslav Rokos, ale i finanční investor Pavel Tykač, který je považován za člověka, jenž Kroužeckého akciový podíl fakticky ovládá. Tykačův mluvčí Jan Chudomel potvrdil, že se dražby pravděpodobně zúčastní: „Zájem koupit třicetiprocentní podíl v Sokolovské uhelné máme a pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak se případné dražby zúčastníme.“ Štěpánek ani Rokos na otázku týdeníku EURO, zda se dražby zúčastní, neodpověděli. Stejně tak nereagovali na otázku, jak budou jednat v případě, že v dražbě uspěje někdo jiný než oni. A zda by případného nového vlastníka nechali podílet se na řízení SU a na ziscích firmy více, než tomu bylo v případě Kroužeckého.
Dražby se totiž může zúčastnit kdokoli a vzhledem k významu hnědého uhlí v české energetice je pravděpodobné, že souboje o třicet procent akcií SU se zúčastní více hráčů. Zájem by se dal čekat u těžkých vah typu Energetického a průmyslového holdingu, Penty či ČEZ. Navíc podle informací týdeníku EURO kolem Sokolovské uhelné kroužil i český zástupce americké investiční banky Goldman Sachs Vladimír Dlouhý.

EPH do hry nechce Šéf Penty Marek Dospiva na otázku, zda do této dražby půjdou, odpověděl: „Situaci sledujeme.“ Středoevropský šéf společnosti Goldman Sachs Vladimír Dlouhý byl ještě stručnější: „Nekomentuji.“
Tiskový mluvčí Energetického a průmyslového holdingu Martin Maňák naopak vyloučil, že by se dražby zúčastnili. „Domníváme se, že přirozeným kupujícím zmiňovaného podílu jsou stávající majoritní akcionáři společnosti Sokolovská uhelná. Pokud by se akcionářská situace v Sokolovské uhelné stabilizovala tímto způsobem, považovali bychom to za řešení pozitivní pro celou českou energetiku,“ vysvětlil Maňák. Mluvčí Skupiny ČEZ Eva Nováková na dotaz týdeníku EURO odpověděla: „Nemáme k tomu žádné informace, nebudeme se k tomu tedy nijak vyjadřovat.“

  • Našli jste v článku chybu?