FNM měl několik týdnů obstavený miliardový majetek
Úředníci Fondu národního majetku (FNM) několik měsíců ignorovali pravomocné rozhodnutí soudu. Nezaplatili zhruba osm tisíc korun, které pak po státní instituci vymáhal exekutor. Fond měl kvůli sporu s firmou Bratři Zátkové dokonce několik týdnů obstavený miliardový majetek.
Doplaťte úroky.
Kauza začala v polovině devadesátých let, kdy stát rozhodl o prodeji tradičního českého výrobce těstovin společnosti Bratři Zátkové. Nový majitel měl za firmu zaplatit téměř 97 milionů korun, pro což byl předem stanoven splátkový kalendář. FNM si své pohledávky navíc zajistil zástavním právem k prodávaným nemovitostem. „Kvůli nejasně formulované smlouvě začal v roce 2001 spor o výši úroků,“ konstatoval právní zástupce společnosti Bratři Zátkové Miroslav Špadrna. Vrchní soud v Praze počátkem října 2002 fondu přiznal právo na zaplacení zhruba poloviny jím požadované částky, tedy necelých devatenácti milionů korun. Úhradu dalších sedmnácti milionů však zamítl jako neopodstatněný požadavek.“Společnost tak zaplatila FNM do poslední koruny dluh i výši úroků, čímž její závazky zanikly,“ tvrdí Špadrna. Spor však zdaleka nekončil. Firma požádala FNM, aby jí písemně potvrdil, že dluhy splatila, a mohla tak u katastrálního úřadu vymazat zástavní právo vztahující se na firemní nemovitosti.
Další soud.
Právní zástupce společnosti Bratři Zátkové však tvrdí, že FNM odmítl požadované potvrzení vydat s tím, že zbývá zaplatit sedmnáct milionů. Navzdory rozhodnutí soudu, že fond nemá právo částku požadovat. „Poté představitelé fondu odpověděli společnosti, že ji žádné potvrzení nevydají, protože jim to zákon neukládá,“ upozornil Špadrna. A šlo se opět k soudu. Krajský soud v Českých Budějovicích loni 5. října pravomocně rozhodl, že zástavní právo k nemovitostem zaniklo. Uložil fondu do tří dnů vydat písemné potvrzení o splacení dluhu 96 milionů korun. Soud zároveň státní instituci uložil, aby firmě zaplatila náklady soudního řízení ve výši 7868 korun. „Žádné potvrzení ale nevydal a náklady nezaplatil,“ říká Špadrna. Firma proto prostřednictvím svého právního zástupce 2. prosince 2004 požádala soud, aby nařídil exekuci na majetek FNM. Ten požadavku vyhověl, a fond proto měl několik týdnů obstaven majetek. „Všechny závazky vůči společnosti Bratři Zátkové jsme uhradili,“ řekl týdeníku EURO šéf Fondu národního majetku Jan Juchelka. Na dotaz, proč tak pozdě, reagoval. „V tomto případě trvala procedura déle, než měla, zabrala více času.“ Juchelka ovšem nepovažuje situaci, kdy měl FNM obstaven majetek, za nikterak dramatickou. Fond totiž fungoval zcela normálně, hradil své závazky. Jeho slova potvrdili i právníci oslovení týdeníkem EURO. Shodli se, že subjekt, na který se vztahuje exekuce, by pouze neměl nakládat se svým majetkem nad rámec běžné činnosti, například převádět nemovitosti a peníze mimo společnost a tím se vyhnout řízení.
Nemožné akvizice
„FNM uhradil požadovanou částku až na základě exekuce, do té doby se k nám choval stylem my jsme fond a vy si dělejte, co chcete. Dva roky nám tento postup ztěžoval podnikání,“ konstatoval předseda představenstva společnosti Bratři Zátkové Michal Miťka. Po dobu sporu s FNM si totiž firma nemohla půjčit u bank větší částku peněz. „Zvažovali jsme některé akvizice a kroky k posílení pozice na trhu, což nám postup FNM takřka znemožnil. Pokud máte na firemních nemovitostech zástavní právo, těžko najdete finanční ústav, který vám poskytne úvěr,“ vysvětlil Miťka. Společnost proto byla nucena hledat jiné způsoby financování. „Kvůli tomu jsme nebyli schopni dostát části finančních závazků vůči obchodním partnerům,“ dodal Miťka. Firma i přes těžkosti část zvažovaných akvizic dotáhla do konce. Vedení podniku ale nyní propočítává škody, které ji postup FNM údajně způsobil. „Zvažujeme, že podáme žalobu o náhradu škody, která se pohybuje v řádech milionů korun,“ dodal Miťka.
Další exekuce.
Fond národního majetku sice spor se společností Bratři Zátkové urovnal, hrozí mu však další exekuce. Některé z nich ale představitelé FNM označují za poněkud komické. Například firma Moravské železárny vede proti fondu šest exekučních řízení. Požaduje uhrazení částek od 435 korun do necelých čtyř tisíc korun. FNM podal v uvedených exekučních řízeních odvolání. Moravské železárny požadují proplacení částek kvůli prodeji Strojní a traktorové stanice Opava. Firmu přitom privatizoval Pozemkový fond. „Uhradit exekuci by měl nabyvatel privatizovaného majetku. Odvolací řízení nebylo ani v jednom případě ukončeno,“ uvádí FNM.
Více starostí ovšem dělá šéfům státní instituce spor se společností Petrcíle, kterou ovládá podnikatel Roman Masný. V polovině loňského roku prohrál fond s Petrcíle arbitrážní řízení o akcie ocelářské firmy Nová huť, na základě kterého musí firmě zaplatit 2,05 miliardy korun. Rozhodčí senát při Hospodářské komoře ČR potvrdil, že stát neoprávněně vypověděl smlouvu o opci firmy Petrcíle k vlastnictví patnácti procent akcií Nové huti.
Rozhodnutí arbitráže potvrdil loni v listopadu také městský soud v Praze. Fond sáhl k poslední možnosti, jak zabránit vyplacení tak obrovské částky, a odvolal se k vrchnímu soudu. „Žalujeme na neplatnost arbitráže, fond je natolik finančně silný, že dostojí veškerým svým závazkům. Dvě miliardy korun, o které se soudíme s Petrcíle, vedeme na zvláštním účtu,“ uvedl Juchelka.
Zdroje týdeníku EURO uvedly, že průběh arbitráže prošetřuje policie. „V současnosti vyslýcháme některé osoby, které byly nebo jsou napojeny na Petrcíle,“ uvedl jeden z vyšetřovatelů.