Transparentnost podle bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) české zdravotnictví v důsledku prodraží. Farmaceutické a další zdravotnické firmy totiž budou muset držet zveřejněné ceny pro celou Evropu.
„Pokud budeme mít detailně zveřejněné všechny ceny všeho, tak bude jediný důsledek - bude to významným způsobem dražší,“ uvedl Ludvík na dnešní konferenci Transparentní a trvale udržitelné zdravotnictví. Podle něj je české zdravotnictví podfinancované asi o 30 miliard korun ročně. „Část těch peněz máme díky tomu, že máme schopnost domluvit si slevu nebo bonus,“ dodal.
Na bonusy nemocnic, které dostávají od firem za odběr léků nebo zdravotnického materiálu, se zaměřilo i současné vedení ministerstva. Poté, co se jimi začalo zabývat i státní zastupitelství, přistoupilo k zavedení povinnosti mít pro jejich účtování samostatný účet a každý bonus podložený písemnou smlouvou, kterou zveřejní v registru smluv.
Podle Ludvíka, ředitele Fakultní nemocnice v Motole, to může činit nemocnicím problémy. „Regulační orgány ostatních zemí to budou sledovat a také tlačit úhrady níž,“ vysvětlil. Středoevropský a východoevropský farmaceutický trh tvoří pro ně podle Ludvíka jen dvě procenta trhu, z něj je Česká republika asi desetina. Bývalý ministr se tak domnívá, že firmy raději slevy a bonusy českým odběratelům poskytovat přestanou.
Jaké problémy má záchranná služba v Česku:
Kdo zachrání záchranku? Služba nemá vrtulníky ani piloty
Ludvík kritizuje registr smluv a další prvky transparentnosti ve zdravotnictví dlouhodobě. Snažil se prosadit ze zákona výjimku. Před dvěma lety v médiích uvedl, že nemalé finanční a časové náklady přináší nemocnici Motol zákon 106 o svobodném přístupu k informacím.
Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) transparentnost opakovaně zmiňuje jako svou prioritu. Zveřejňuje například složení poradních orgánů ministerstva, různých komisí a pracovních skupin. Do budoucna chce také zveřejňovat výsledky měření kvality různých poskytovatelů zdravotní péče.
Dále čtěte: