Menu Zavřít

Experti chtějí být doma

29. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Poslední panevropská studie PricewaterhouseCoopers varuje před vznikajícím rozporem

bitcoin_skoleni

PRAHA (zdf) – Nůžky zájmů zaměstnavatelů a zaměstnanců v Evropě se nebezpečně rozevírají. Sedmdesát procent podniků osmi evropských zemí včetně Česka podle nejnovější studie Řízení mobility pracovních sil vypracované poradenskou společností PricewaterhouseCoopers (PwC) očekává v příštích pěti letech od svých zaměstnanců větší ochotu stěhovat se za prací. Podle jiného průzkumu, uskutečněného loni firmou MORI v týchž osmi zemích, však jen sedmnáct procent zaměstnanců má zájem o práci v zahraničí. V cizině přitom chtějí pracovat většinou mladí lidé bez praxe, firmy však mají mnohem větší zájem o příchod kvalifikovaných pracovníků.
Chladný postoj školených expertů k práci za hranicemi podle analytiků PwC ohrožuje budoucí konkurenceschopnost evropských podniků. Už dnes připustilo osmačtyřicet procent společností, že mají problémy s náborem kvalifikovaných zaměstnanců. Firmy by proto měly povýšit své strategie k posílení mezinárodního náboru zaměstnanců na přední místo žebříčku podnikových priorit. „Jinak jim hrozí, že budou zaostávat za svými prozíravějšími konkurenty a že budou v boji o talentované pracovní síly přicházet o své nejperspektivnější zaměstnance,“ varuje partner oddělení poradenství pro lidské zdroje PwC Kevin Delany.
Téměř dvě třetiny dotazovaných firem přitom nevidí problém v nedostatku pracovních sil na evropském trhu, ale v jejich nevyváženém rozložení. Většina zaměstnanců z Evropské unie je ochotna stěhovat se za prací do Francie, Itálie a Španělska, ve středoevropském regionu lidé tíhnou více k Německu. Naprostá většina (55 procent) lidí přitom chce pracovat v zemích unie či v Evropě vůbec (pět procent má zájem o práci v zemích čekajících na přijetí do EU, v jiných státech starého kontinentu by pracovalo dalších devět procent zaměstnanců), o mimoevropskou práci projevuje zájem jen jednatřicet procent dotázaných.
Firemní respondenti upozorňují, že i po vzniku EU existuje stále velká řada administrativních překážek, které větší flexibilitě pracovníků brání, například více než polovina dotazovaných podniků by uvítala panevropskou verzi pracovní smlouvy.
Rostoucí poptávka po zkušených pracovnících a sílící konkurenční boj o zákazníky mimo jiné výrazně změní budoucí pracovní prostředí. Firmy budou muset brát v úvahu neochotu lidí stěhovat se za prací, a proto budou muset sladit vlastní potřeby se zájmy jednotlivců. „Možná bude nutné zvážit přiblížení práce pracovníkům, a nikoliv naopak,“ naznačuje Kevin Delany.

  • Našli jste v článku chybu?