REFORMA VEŘEJNÝCH FINANCÍSjednotit a rozšířit vyměřovací základ pro sociální, zdravotní i nemocenské pojištění a zavést strop pro jeho placení. To jsou hlavní doporučení expertní skupiny minista financí.Zásadní úspory musejí být realizovány tam, kde je lze získat ihned a pokud možno beze ztrát.
REFORMA VEŘEJNÝCH FINANCÍ
**Sjednotit a rozšířit vyměřovací základ pro sociální, zdravotní i nemocenské pojištění a zavést strop pro jeho placení. To jsou hlavní doporučení expertní skupiny minista financí.
Zásadní úspory musejí být realizovány tam, kde je lze získat ihned a pokud možno beze ztrát. Takové je hlavní motto krátkodobých doporučení, které zatím zveřejnila expertní skupina ministra financí. Cílem práce této skupiny je snížit schodek státního rozpočtu. Ministr financí Vlastimil Tlustý má na stole kromě návrhů změn u pojistného například i doporučení zrušit Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond a státní podporu stavebního spoření či zrušit nebo výrazně omezit činnost Státního fondu rozvoje bydlení. A také absolutně snížit režii státní administrativy stanovením pevné mzdové obálky.
„Vypracovaná doporučení by mohla snížit rozpočtový schodek až k hranici 60 miliard korun,“ uvedl pro Profit jeden ze členů skupiny, ekonom Lubomír Mandík. Dalšími jsou Pavel Kohout, analytik PPF, Jiří Rusnok, poradce skupiny ING, poradce ministra financí Miroslav Zámečník a Ivo Foltýn, šéf penzijního fondu České pojišťovny.
Komise také považuje za důležité zahrnout do vyměřovacího základu pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění všechny činnosti podnikatele, tedy například i příjmy z pronájmu, kapitálové výnosy, umělecké a ostatní činnosti. „Tyto náměty mohou přinést pro veřejné zdroje několik miliard korun, a to i v krátkodobém období,“ tvrdí Mandík. Experti současně doporučují zavedení jednoho výběrového místa pro sociální a zdravotní pojištění, a to na správě sociálního zabezpečení, do budoucna sjednocení i s výběrem daní a přesunutí výběrového místa na finanční úřady.
„Osobně nevidím jediný důvod ani pro existenci devíti zdravotních pojišťoven, které vybírají zákonné pojistné a část z vybraného nebo dokonce jen vyměřeného pojistného používají pro vlastní potřeby,“ dodal Mandík s tím, že úspory při existenci pouze jedné zdravotní pojišťovny by mohly být v řádu miliard korun. Stanovení mzdové obálky, které expertní skupina ministru Tlustému navrhuje, by znamenalo zavést moratorium na růst platů státních zaměstnanců, ale v absolutní výši, ne v průměru.
Objem prostředků na mzdy státních zaměstnanců by tedy zůstal stejný, ale pro menší počet zaměstnanců, kterým by stoupl průměrný výdělek.