Menu Zavřít

Facebook má jasné důkazy o vměšování Ruska do amerických voleb, tvrdí Zuckerberg

19. 7. 2018
Autor: Profimedia.cz

Společnost Facebook má "zcela jasné" důkazy o tom, že Rusko se pokoušelo vměšovat do amerických prezidentských voleb, tvrdí šéf společnosti Mark Zuckerberg. Facebook ruské zásahy objevil už v polovině roku 2015 a informoval americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Podle Zuckerberga před volbami útoky prováděla ruská hackerská skupina napojená na ruskou vojenskou rozvědku GRU. Útočníci prý přitom využívali „tradičních“ metod a snažili se ovládnout účty uživatelů facebooku. V roce 2016 se stejnou cestou ruští hackeři snažili proniknout na servery amerických demokratů i republikánů. Obě politické strany o tom Zuckerbergova firma informovala.

Své poznatky společnost Facebook předala FBI, která „už dospěla mnohem dál, pokud jde o celkový obrázek“. Potvrzují to podle Zuckerberga události z minulého týdne, kdy FBI obvinila 12 agentů GRU z odpovědnosti za vměšování do voleb. „To je věc, kterou jsme zjistili,“ řekl americký podnikatel v rozhovoru pro americký technologický server Recode.


Přečtěte si: 11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Protest proti firmě Facebook, ilustrační foto


Facebook podle něj vyvinul celý soubor nástrojů, s jejichž pomocí lze bezpečnostní hrozby zjišťovat a zvládat. Zuckerberg v této souvislosti poukázal na ruskou Agenturu pro výzkum internetu, považovanou za původce masivních dezinformačních kampaní. „Jde o koordinované informační operace s cílem šířit dezinformace prostřednictvím sítě falešných účtů,“ konstatoval.

bitcoin_skoleni

Firma Facebook se nezaměřuje jen na volební procesy v USA, ale po celém světě - v Mexiku, v Brazílii, v Indii i v zemích Evropské unie. „Bereme svou odpovědnost velmi vážně,“ řekl Zuckerberg.

Přečtěte si také:

Nejistota v USA: vládní činitelé nevědí, co Trump s Putinem dohodl

Zuckerberg předstihl Buffetta, už je třetí nejbohatší na světě

Jak skončil WhatsApp aneb Nedodržené Zuckerbergovy sliby


  • Našli jste v článku chybu?