Menu Zavřít

Falklandy setrvají pod korunou

14. 3. 2013
Autor: čtk

Obyvatelé Falkland rozhodovali v referendu o tom, zda souostroví zůstane britským zámořským územím. Výsledné „ano“ skoro nemohlo být přesvědčivější. Komentář argentinského deníku Clarín analyzuje problematický vztah Argentinců k ostrovům, které nazývají Malvíny. Britský The Daily Telegraph slaví triumf, ale neopomíná ani kritiku argentinské prezidentky.

Clarín: Problém nejsou Malvíny, ale spor

Slyšíme-li „Malvíny“, Argentince napadají různé rozměry teritoriálního sporu, zejména vzpomínka na válku v roce 1982.
Nebýt jí, šlo by o územní spor podobný mnoha jiným kdekoli na světě – dva si dělají nárok a musejí se pohybovat v prostoru vymezeném mezinárodním právem.

Co vlastně celý problém vytváří? Je to nastavení diskurzu, který zahrnuje vztahy z minulosti, interpretuje přítomnost a rozdává mandáty pro budoucnost. Důsledkem kauzy Malvíny je, že se Argentinci cítí jako oběti rabování – územního drancování. Z naší země se stává neúplná entita. Územní „vykoupení“ je tak nutnou podmínkou pro národní identitu.
Protože se cítíme neúplně, projevujeme silný nacionalismus. Palivem pro něj je právě pocit oběti. Po pravdě řečeno se Malvíny v průběhu času staly základním zdrojem argentinského nacionalismu.

Projevuje se v různých zkratkách, symbolech, slovech, vzpomínkách, typických pro tuto formu nacionalismu. V takovém vidění představují ostrovy součást DNA národní identity, což znamená, že v této identitě je zakódována chyba. Konečně postulát, že pravda a spravedlnost jsou na straně Argentiny, je lichý. Kritické diskuzi na toto téma však brání základní přesvědčení. Naším národním zájmem je udělat z Malvín „jen“ velké, nikoli prioritní téma.

The Daily Telegraph: Ohromující „ano“ z Falkland

Obyvatelé Falkland promluvili a řekli, že chtějí zůstat Brity. Můžeme předpovídat, že ani tento projev demokracie neuspokojí Cristinu Kirchnerovou, demagogickou prezidentku Argentiny. Vpasovaná do role „levné Evity“ pronesla takřka mytickou řeč o Falklandech, aby odvrátila pozornost obyvatel od hrůzné podoby svého vládnutí. Podle nezávislých ekonomů dosahuje argentinská inflace 25 procent, stát se chápe kontroly nad průmyslem a zavádí obchodní bariéry.

V únoru nazvala Světová banka Argentinu „nejvíce protekcionistickou zemí světa“ a MMF zemi obvinil z dezinterpretace inflačních statistik. Vezmeme-li v potaz evidentnost toho, že právo je na straně Británie, poněkud překvapuje postoj Spojených států, které nevystoupily jasně na naši podporu.

Ministr zahraničí John Kerry sice v Londýně upozorňoval, že administrativa „nebude zaujímat žádnou pozici“, ale teď, když je nárok Británie potvrzen demokratickým referendem, by se slušelo postavit se po bok odvěkého spojence a odmítnout fantastické představy Kirchnerové. Volba byla každopádně triumfem principu práva na sebeurčení, principu, za nějž Britové statečně bojovali v roce 1982. V očích rozumných lidí je toto téma vyřešeno.


Čtěte také:

Falklandy zůstávají věrné královně - pro setrvání pod Británií 98,8 procenta

bitcoin_skoleni

"Naše ostrovy, naše volba". Falklandské referendum začíná

Válka přes reklamu: Británie a Argentina si vyměňují inzeráty o Falklandech


  • Našli jste v článku chybu?