Menu Zavřít

Famózní stroj na práci

29. 3. 2004
Autor: Euro.cz

Vydrží současný trend a v zemi bude nadále vznikat mnoho pracovních míst?

Aysen Broadfieldová byla nadšena, když jí společnost GE Capital před osmnácti měsíci nabídla pozici vedoucí personálního oddělení u GE Consumer Finance s působností pro Velkou Británii a Irsko. Mělo to však jeden háček: místo bylo v yorkshirském městě Leedsu, vzdáleném dvě hodiny cesty na sever od Londýna. Protože Broadfieldová před deseti lety studovala v sousedním Bradfordu, pamatovala si Leeds jako špinavé, ponuré a deprimující město.
To bylo tehdy. Město v posledních letech přitáhlo více než devět miliard dolarů investic do nemovitostí a dnes je obklopují jeřáby. V impozantních kancelářských blocích ze skla a oceli sídlí nové firmy, na nábřeží najdete luxusní byty, restaurace a módní obchody, jako je Harvey Nichols. Objevil se dokonce i časopis o životním stylu v Leedsu, vytvořený podle londýnského Time Out. “Jde o úžasnou proměnu, město je daleko kosmopolitnější a plné života,” říká Broadfieldová.
Zajeďte si do Manchesteru, Birminghamu, Liverpoolu nebo jiného dříve zanedbávaného britského města a uvidíte podobné změny. Národní zaměstnanost láme rekordy a zejména soukromý sektor zajistil od roku 1997, kdy Labour Party převzala moc, na 1,8 milionu nových pracovních míst. Nezaměstnanost Velké Británie je se 4,8 procenta nejnižší ze všech zemí G7, oproti 5,6 procenta ve Spojených státech a průměru osmi procent v Evropské unii. S blížícími se volbami v příštím roce se vláda snaží využít každou příležitost, aby podtrhla své ekonomické úspěchy. Britský ministr financí Gordon Brown 17. března zveřejnil letošní rozpočet a pyšnil se tím, že Velká Británie “zažívá nejdelší období udržitelného ekonomického růstu za více než 200 let”.

Horečnaté zaměstnávání.

Otázka samozřejmě tkví v tom, jak dlouho růst potrvá – zejména ten druh růstu, jenž podporuje zaměstnanost. Britský úspěch je pozoruhodný zejména ve městech na severu, jako je Leeds, jež byla silně zasažena téměř naprostým kolapsem zpracovatelského průmyslu. Leeds se dokázal úspěšně zotavit díky prosperující ekonomice služeb, která vytvořila více pracovních míst než v jakékoli jiném britském městě kromě Londýna za posledních dvacet let. Leeds také využil nedávné náborové horečky vlády, která se rozhodla ozdravit churavé veřejné služby. Za posledních sedm let vzrostla zaměstnanost ve veřejném sektoru v celé Velké Británii o sedm procent na 5,3 milionu.
Skutečným úspěchem je však prudký rozvoj finančních služeb, jež přispívají 25 procenty k osmnáctimiliardovému hrubému domácímu produktu města. V Leedsu jsou levnější pozemky než v Londýně, dobré dopravní spojení, řada obchodních služeb a přístup ke škále vzdělaných a levnějších pracovních sil. Společnost GE Capital, jejíž zákaznické centrum a oddělení poskytující úvěrové a obchodní karty zaměstnávají 3600 zaměstnanců na plný a částečný úvazek, vytvořila v necelých dvou letech více než tisíc pracovních míst a stále se rozrůstá.
Úspěch Leedsu i celé Velké Británie tvoří ostrý kontrast k největší evropské ekonomice, Německu. Síla německých odborů spolu s tvrdými pracovními zákony a vyššími mzdovými náklady způsobily, že se země stává méně atraktivní pro mezinárodní podnikání a investice, a míra nezaměstnanosti trvale překračuje deset procent. Velká Británie nabízí několik klíčových lekcí německým politikům, kteří hledají řešení. Životaschopnost britského pracovního trhu je výsledkem desetiletí ekonomické politiky vybudované na pružné pracovní síle, nízkých daních, nízké regulaci a otevřeném trhu.
Díky těmto výhodám se britská ekonomika udržela nad vodou i přes dlouhodobý celosvětový ekonomický útlum. Proto zatímco si američtí ekonomové stěžují na “zotavení nevytvářející pracovní příležitosti” a Evropa přemýšlí, dá-li se o zotavení vůbec mluvit, Velká Británie pokračuje v krasojízdě – loni dosáhla 2,3procentního růstu oproti pouhým 0,4 procenta v eurozóně. Za poslední čtyři roky vykazovala Velká Británie průměrný roční růst 2,5 procenta, tedy téměř dvojnásobek evropského růstu, a dokonce více než Spojené státy. Britská inflace s 1,3 procenta patří k nejnižším v Evropské unii. Ekonomové se domnívají, že letos britská ekonomika vzroste o více než tři procenta.
Zatímco se finanční trhy začínají znovu rozjíždět, londýnské City už naplno najímá nové síly. Londýnská konzultační společnost CEBR (Středisko pro hospodářský a obchodní výzkum) předpovídá, že v příštích třech letech bude v City vytvořeno až 24 tisíc nových pracovních míst, nepočítaje 311 tisíc míst vytvořených do konce loňského roku. Dokonce i když v letech 2001 a 2002 trhy žily z podstaty a londýnské City se zbavilo patnácti tisíc zaměstnanců, ve finančnictví vznikala nová místa díky tomu, že propuštění bankéři a makléři využili své tučné odstupné a založili vlastní podniky.
Rekordní zaměstnanost povzbudila britské spotřebitele, aby popustili uzdu výdajům, což zpětně podpořilo tvorbu pracovních příležitostí v maloobchodě a stavebním průmyslu. Největší britský obchodník s potravinami, společnost Tesco, jen loni přijala dalších devět tisíc zaměstnanců na plný úvazek. A nebývale nízké úrokové míry podporují přes vysoké ceny nemovitostí v celé Velké Británii investice do bydlení.

Obavy z produktivity.

Co by mohlo situaci zkazit a otupit úsilí Labour Party po moci? Někteří ekonomové se obávají, že přehřátý britský trh s bydlením pro ekonomiku představuje riziko. Tvrdí, že pokud Bank of England náhle prudce zvýší úrokové sazby, trh by se mohl opět propadnout a stáhnout s sebou i výdaje spotřebitelů. Přesto většina ekonomů očekává, že sazby porostou postupně.
Větší hrozbu pro dlouhodobou britskou konkurenceschopnost představuje nízká produktivita. Analýza společnosti McKinsey & Co. udává, že růst produktivity ve výši 1,5 procenta zaostává za Spojenými státy, Německem a Francií. Ekonomové viní roky nízkých investic do technologií, výzkumu a vývoje, tedy trend, který se podle premiéra Tonyho Blaira Labour Party nyní snaží změnit. “Ve Velké Británii musí firmy najímat lidi, aby si udržely poptávku, zatímco americkým firmám stačí vyšší produktivita,” říká britský ekonom Alan Castle ze společnosti Lehman Brothers.
Jde o dvousečnou zbraň. Pokud Velká Británie zvýší produktivitu, nebudou vznikat nová pracovní místa. Stejný vliv může mít i přesun k outsourcingu. Jeho vlna, která zasáhla Spojené státy, nyní začíná ovlivňovat Velkou Británii. Britské odbory se bouří proti nedávno oznámeným plánům velkých bank, jako jsou HSBC Holdings, skupina Lloyds TSB a pojišťovací společnost Aviva, jež chtějí přesunout tisíce nekvalifikovaných pracovních míst v zákaznických centrech na levnější trhy v Indii a dalších asijských zemích.
CEBR odhaduje, že outsourcing ohrozí až půl milionu pracovních míst v britských zákaznických centrech, avšak věří, že většina těchto zaměstnanců si dokáže najít novou práci. Ohrožena nejsou všechna zákaznická centra: britské daňové zákony přikazují GE v zemi zachovat inkasní středisko – podle Broadfieldové jedno z největších zákaznických center společnosti. Také uvádí, že je daleko snazší najímat dočasné zaměstnance ve Velké Británii než v zemích s nízkými mzdovými náklady, jako je Indie. Práce na poloviční úvazek nyní ve Velké Británii představuje obrovský příspěvek k zaměstnanosti.
Blairova vláda tvrdí, že hrozba outsourcingu je přehnaná a dokládá to skutečností, že i přes přesun výroby do Číny vzrostl také export do Číny, což vytvořilo nová pracovní místa namísto těch starých. Jinými slovy, Blair sází na to, že ať už tak nebo onak, volný obchod a nízká regulace udělají své. Nově prosperující zaměstnanci v Leedsu, City i jinde doufají, že má pravdu. Velká Británie na vzestupu Roční míra nezaměstnanosti

  • Velká Británie 4,8 %
  • Japonsko 5,0 %
  • Spojené státy 5,6 %
  • Kanada 7,4 %
  • Itálie 8,5 %
  • Francie 9,6 %
  • Německo 10,3 %

Pramen: Dow Jones, HSBC

bitcoin_skoleni

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jana Fantová, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?