Menu Zavřít

Farmy plné železa

10. 8. 2006
Autor: Euro.cz

Glosy postaršího technokrata

WT100

Také patříte mezi lidi, kteří si myslí, že na farmách se pěstuje obilí, krávy, čuníci a jiné produkty, určené v podstatě ke konzumaci? Mýlíte se, informační společnost a její nároky nám přinesly nový fenomén – serverové farmy. Ošklivé obří budovy rozměrů několika hypermarketů už začínají vyrůstat v Americe a nepochybně dorazí i jinam. Uvnitř jsou regály plné počítačových serverů vysokých jen něco přes centimetr. Dále obří klimatizační jednotky, které se zoufale snaží vypořádat s teplem, vyprodukovaným čilým pohybem dat. S pohybem, za nějž jste odpovědni i vy. Statistika říká, že na vyřízení jednoho dotazu na webové stránce Yahoo! se zapojí do činnosti kolem 7000 serverů. Přidejte si k tomu požadavky na uskladnění vašich e-mailů, fotografií, blogů, videosnímků, filmů a videoher - prostor, který je třeba, neustále narůstá.
Jen pár současných čísel, která alespoň mě ohromila. Google, bezpochyby největší hráč na trhu vyhledávání informací, bude potřebovat na denní zátěž průměrných 2,7 miliardy dotazů půl až jeden milion serverů. Microsoft a Apple signalizovaly, že jejich kapitálové náklady narostou o dvě miliardy dolarů právě kvůli nutným investicím do infrastruktury.
Moc se o tom nemluví. Důvodů je několik. Prohlášení Applu a Microsoftu vedlo k okamžitému poklesu akcií. Zbavit se tepla vyrobeného činností na takovýchto farmách znamená obrovské klimatizace s obrovskými nároky na elektrický příkon. To zrovna není ekologická strategie. Probíhá závod o získání pozemků, které jsou levné a nacházejí se v blízkosti masivního a levného zdroje elektřiny. Přijít do nějaké lokality s požadavkem na odběr 30 megawattů je vnímáno spíše jako science fiction. Lépe jsou na tom firmy, které používají serverové farmy přímo pro sebe. Ty si mohou dovolit stavět v levných lokalitách blízko elektráren na pacifickém severozápadě a vyhnout se oblastem, jako jsou Kalifornie nebo Chicago.
Hůře jsou na tom společnosti, které zajišťují služby pro menší hráče, například Myspace, Youtube, Salesforce, jež musí respektovat přání svých klientů. Kilowatthodina elektřiny na severozápadě USA stojí dva centy, v Kalifornii jedenáct, nemluvě o cenách pozemků. Mluví se o souboji produkce tepla a nutnosti chlazení jako o největším problému elektromechanického inženýrství. Jistě si dovedete představit, že elektřinou krmené servery nebudou zrovna lehce snášet chlazení vodou.
Pravdou zůstává, že vznik takovýchto monster je přímým důsledkem našich požadavků na internet. Co na to říkají zelení, bude součástí zelené ideologie omezení užívání internetu? A co tomu řeknou teroristé? Nebude útok na relativně málo chráněnou serverovou farmu přitažlivější než na jadernou elektrárnu? Náklady na takový útok by byly nízké, efekt velký. Katastrofální důsledky takového kroku, paralyzujícího řadu lidských činností, jsou snadno představitelné.

  • Našli jste v článku chybu?